Debiutancki album RAYE 'My 21st Century Blues' – już dostępny! Artystka zagra w Polsce 24 listopada

Weronika Domoradzka
06.02.2023 23:43
Fotografia:
Debiutancki album RAYE 'My 21st Century Blues' – już dostępny!  Artystka zagra w Polsce 24 listopada

RAYE, od dawna znana jako jeden z największych talentów brytyjskiej sceny muzycznej, wydaje właśnie swój długo wyczekiwany album 'My 21st Century Blues'. To zbiór osobistych, poruszających utworów – stworzonych przez RAYE dla RAYE, ale również dla wszystkich, którzy zmagali i zmagają się z przeciwnościami losu.

RAYE o swojej płycie: "My 21st Century Blues. Mój debiutancki album. Moja brzydka, skomplikowana, piękna mozaika stworzona z rozbitych kawałków szkła z ostatnich 7 lat mojego życia. Lęki i traumy, lekarstwa, nieprzefiltrowane myśli. Ta muzyka towarzyszyła mi przez najtrudniejsze chwile, napisana bez strachu, bezinteresownie, z miłością, wśród łez. Mam nadzieję, że będzie takim samym lekarstwem dla innych, jakim była dla mnie. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Mój pierwszy album."

Album zawiera światowy hit RAYE – "Escapism. (feat. 070 Shake)” – singiel numer 1 w UK. To bezkompromisowa opowieść o radzeniu sobie ze złamanym sercem za pomocą narkotyków, seksu i alkoholu. Singiel pokrył się złotem w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Australii, Finlandii, Danii i Nowej Zelandii. Znalazł się w Top 5 w całej Europie i wspina się na US Billboard Hot 100, obok wcześniej wydanych utworów, takich jak “Black Mascara.”, “Hard Out Here.” i “The Thrill Is Gone.

Album RAYE składa się z 13 utworów, głęboko osobistych, poruszających szereg najtrudniejszych tematów, od bolesnych doświadczeń RAYE w branży muzycznej, po wykorzystywanie seksualne, gwałt, relacje z ciałem, uzależnienia, mizoginię, a nawet zmiany klimatyczne. Na płycie znalazły się nowe utwory "Buss It Down.", "Ice Cream Man." i "Five Star Hotels." z brytyjską wokalistką alt-R&B – Mahalią. "Niektóre z tych piosenek trzymałam w szufladzie od lat, nadszedł czas, żeby się nimi podzielić. Wcześniej mówiono mi, że to zbyt niewygodne i że publiczność nie zechce tego słuchać. Album nie ma jednej muzycznej linii przewodniej, był kreacją tego, co wydawało mi się właściwe dla historii, którą chcę opowiedzieć. Czułam wolność."

W "Body Dysmorphia." RAYE szczerze śpiewa o problemie, z którym zmaga się od lat, a w "Mary Jane.", którą nazywa: "piosenką miłosną dla mojego uzależnienia”, szczegółowo opisuje dawniejsze problemy z używkami. “Kobiety rzadko rozmawiają o tych sprawach, trzymamy je w ciszy". Na pulsującym singlu "Black Mascara." trauma jest rozkładana na czynniki pierwsze na hipnotycznym, tanecznym bicie zakorzenionym w prawdziwym bólu. "Ta piosenka posłużyła mi jako lekarstwo. Odnajduję w niej jakiś rytm dla mojego bólu. Mam gdzie go umieścić i poruszyć. Uwielbiam w muzyce to, kiedy jestem szczera lirycznie, ale muzyka nie jest zbyt smutna."

Zamiłowanie do kontrastów widać również w "Buss It Down.". Melodia prowadzona jest przez pianino, uzupełnia ją kobiecy chór gospel, a treść to rozmyślania RAYE o związkach: "Po prostu próbuję ustalić priorytety / Dla kogo poświęcam swój czas". Uśmiecha się dodając: "To płyta, która daje poczucie sprawczości, którą powinny usłyszeć kobiety, którą powinien usłyszeć każdy i poczuć się wzmocniony". Przewrotne użycie gospel było okazją do refleksji metafizycznej: "Ja i Bóg rozmawialiśmy i przyznałam się: Tak, będę śpiewać piosenkę o seksie w oprawie gospel, ale pozostaje to między nami i później się rozmówimy", śmieje się. "Ekscytującą rzeczą jest to, że mogę się wyrazić w naprawdę fajny sposób".

 

To jest RAYE część druga. To RAYE na własnych warunkach. To RAYE z dawnych lat, ale po zmianie. “Tworzenie tej muzyki pozwoliło mi na spojrzenie w oczy własnym demonom. Zadzwoniłam do wielu osób, które były odpowiedzialne za moje krzywdy i powiedziałam: ‘ty zrobiłeś to, a ty to - pamiętasz? Jesteś mi winien przeprosiny i już nigdy nie będziesz mógł tak traktować żadnej innej kobiety’. Na albumie nie wymieniam nazwisk, ale opowiadam prawdziwe historie. Nie przestanę o tym mówić.”

 

Sukces towarzyszący powrotowi RAYE do muzyki jest niesamowity. "Escapism." stał się w zeszłym miesiącu viralem na TikToku, gdzie został odsłuchany ponad 216 milionów razy, na Spotify miesięcznie ma ponad 35 milionów słuchaczy. Stał się singlem numer 1 w Wielkiej Brytanii i szybko staje się globalnym hitem, trafił do Top 10 w Australii, Norwegii, Irlandii, Niemczech i Holandii, w USA jest tuż pod Top 20 na Billboard Hot 100.

RAYE wróciła na scenę muzyczną w 2022 roku mocnym wejściem z docenionym przez krytyków singlem "Hard Out Here.". Utwór znalazł się na liście BBC Radio 1 i 1Xtra, a PAPER Magazine określił go jako "oburzający, szczery i niesamowicie wrażliwy". W 2022 roku RAYE została nominowana do dwóch BRIT Awards i Ivors Songwriter Of The Year, znalazła się na liście R1 Brits i wystąpiła dla BBC Live Lounge, gdzie zaśpiewała "Running Up That Hill" Kate Bush. Wykonała również "Escapism." i "The Thrill Is Gone," w programie BBC Two's Later... with Jools Holland. Pod koniec ubiegłego roku RAYE wyruszyła w solową trasę koncertową obejmującą Amsterdam, Londyn, Berlin, Paryż, Nowy Jork i Los Angeles. Podczas koncertów grała na pianinie wybrane utwory z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

 

RAYE jest obecnie w trasie z Lewisem Capaldim jako gość specjalny jego wyprzedanej trasy koncertowej, a następnie wyruszy w swoją własną trasę My 21st Century Blues World Tour, która rozpocznie się w Europie, a w marcu zagra pięć wyprzedanych koncertów w Ameryki Północnej.

W tym tygodniu RAYE ogłosiła kolejną trasę obejmującą Wielką Brytanię i Europę w listopadzie i grudniu tego roku. W Warszawie artystka zagra 24 listopada.

LISTOPAD

18 - Paryż, La Cigale, France

19 - Amsterdam, Melkweg, Netherlands

20 - Rockhal, Luxembourg

21 - Amsterdam, Paradiso, Netherlands

23 - Huxley’s, Berlin, Germany

24 - Progresja, Warszawa, Poland

26 - Vega, Kopenhaga, Denmark

29 - Bridlington Spa, Bridlington, UK

30 - O2 Academy, Glasgow, UK

GRUDZIEŃ

1 - NX, Newcastle, UK

2 - O2 Apollo, Manchester, UK

5 - O2 Institute, Birmingham, UK

6 - Venue TBC, Londyn, UK

7 - O2 Academy, Bristol, UK

W muzyce pop RAYE nie ma sobie równych, teraz sięga po miejsce wśród artystek poruszających się na granicy gatunków, między hip-hopem, muzyką klubową i gospel, zachowując muzyczną spójność. “Teraz pragnę zbudować społeczność moich fanów” – mówi – “Zagrać najbardziej szalony występ na żywo. Moim celem jest artystyczna doskonałość i być tak doskonałą, jak tylko jestem w stanie być. Jeśli to się

spodoba, to wspaniale, ale nie zamierzam pozwolić, by cokolwiek mnie przeraziło, kierowało moimi planami lub odwiodło mnie od celu". Więc jaki jest ten cel? RAYE bierze głęboki oddech i uśmiecha się: "Wydać muzykę, którą kocham i w którą wierzę". Misja zakończona.

My 21st Century Blues

Tracklista

1. “Introduction.”

2. “Oscar Winning Tears.”

3. “Hard Out Here.”

4. “Black Mascara.”

5. “Escapism.” (feat. 070 Shake)

6. “Mary Jane.”

7. “The Thrill Is Gone.”

8. “Ice Cream Man.”

9. “Flip A Switch.”

10. “Body Dysmorphia.”

11. “Environmental Anxiety.”

12. “Five Star Hotels.” (feat. Mahalia)

13. “Worth It.”

14. “Buss It Down.”

15. “Fin.”

Follow RAYE

Official Website

Instagram

TikTok

Twitter

Facebook

YouTube

Spotify