5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku już na początku listopada!

21.10.2019 11:08
Fotografia: Materiały prasowe
 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku już na początku listopada!

W dniach 8-11 listopada 2019 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz spotkania z gośćmi. Festiwal odbędzie się m.in. w dawnym kinie Watra, na Patio ASP oraz w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. Do konkursu w tym roku zgłoszono ponad 2 tys. filmów z ponad 65 krajów całego świata.
Poza konkursem festiwal zaprezentuje liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych zarówno dla dorosłych i dzieci. W programie znajdą się m.in. pokazywany na festiwalach w Cannes oraz Annecy włosko-francuski „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reż. Lorenzo Mattotti, polsko-łotewski „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansonsa, polsko-hiszpański „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente oraz nominowana do Oskara „Wyspa psów” Wesa Andersona.

Ponadto zostaną zaprezentowane krótkie animacje i filmy eksperymentalne Davida Lyncha z lat 80. i 90.. Odbędzie się specjalny pokaz filmu „Basia 3” z udziałem twórców i autorek serii książek „Basia”. Nie zabraknie również innych przepięknych adaptacji książek dla dzieci, jak m.in. „Wiking Tappi”, „Żubr Pompik” czy „Kicia Kocia”.

Na festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie specjalne pasmo z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie, w ramach którego w tym samym czasie prezentowane są najciekawsze krótkie animacje ze wszystkich kontynentów.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.

Więcej informacji i program festiwalu: www.animafest.pl