07.07.2016 11:36

Kosmetyki wegańskie, czyli codzienna pielęgnacja zgodna z wartościami

Realny wpływ na los zwierząt, potwierdzona skuteczność działania - naturalna pielęgnacja to nie tylko moda, a styl życia. Czy ma jakieś wady?

Kosmetyki wegańskie

Fotografia: East News

Dieta bezmięsna lub wykluczająca wszelkie składniki pochodzenia zwierzęcego to już żadna nowość. W sklepach bez trudu można znaleźć działy z produktami wegańskimi i wegetariańskimi. W restauracyjnych menu coraz częściej spotyka się dania dla osób, które nie jedzą produktów odzwierzęcych, a z dnia na dzień przybywa miejsc, gdzie można skosztować wyłącznie wegańskich potraw. Podobna rewolucja zachodzi na rynku kosmetycznym, jej skutki obserwujemy na drogeryjnych półkach.

Ci, którym los futrzaków nie jest obojętny z ulgą odetchnęli w 2013 roku, kiedy w Polsce zabroniono testowania kosmetyków na zwierzętach. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to równoznaczne z obecnością w sklepach wyłącznie produktów wegańskich. Kosmetyk wege to taki, który nie tylko nie przeszedł testów na ssakach, ale też nie posiada substancji pochodzenia odzwierzęcego, a tych w popularnych drogeriach wciąż jest niewiele. Kosmetyki wegańskie są więc dziś nie tylko modne, ale przede wszystkim są formą dbałości o środowisko i zaangażowania w ochronę praw zwierząt.

Charakterystyka wyrobów wege

To co ma zwać się produktem wegańskim w swoim składzie musi posiadać wyłącznie substancje naturalne: roślinne i syntetyczne, dlatego kompozycja tego rodzaju kosmetyku jest zwykle stosunkowo prosty. Poza tym, że szampon czy krem nie jest testowany na zwierzętach i nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, nie może także w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt. Na opakowaniu musi znaleźć się informacja „not tested on animals” (z ang. nietestowane na zwierzętach).

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności danej marki warto sprawdzić producenta na jednej ze stron internetowych organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt – PETA, NAWS, czy OK Club! W Polsce od 2011 roku Fundacja Viva! przyznaje certyfikat, który jest umieszczany na opakowaniach kosmetyków wege. Dzięki temu łatwiej rozpoznać je na półkach i w sieci. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki naturalne i ekologiczne, to nie kosmetyki wegańskie. Produkty eko często zawierają miód, mleko czy lanolinę, a więc produkty odzwierzęce. Naturalność to nie weganizm, ale weganizm to naturalność.

Składniki na "czarnej liście"

Istnieje szereg składników, dla których w kosmetyku wegańskim nie ma miejsca. Jednym z nich jest kolagen - białko znajdujące się w tkankach łącznych ludzkich i zwierzęcych. Kolagen stosowany jest przede wszystkim w kosmetykach odmładzających i przeciwzmarszczkowych. Na rynku jest jednak dostępny kolagen pochodzenia roślinnego – ekstensyna (INCI: Hydrolyzed Extensin), jest on idealnym substytutem kolagenu odzwierzęcego.