Sukienki z odsłoniętą piersią od Saint Laurent są bronią w walce o równouprawnienie

Redakcja 28.09.2016
Saint Laurent
Fotografia: leiden.magazine/Instagram.com

Kreacje oczywiście zachwyciły fanów mody, ale niosą też za sobą nowoczesne przesłanie.

Podczas mediolańskiego Tygodnia mody dom Saint Laurent zachwycił gości zebranych na pokazie asymetrycznymi sukienkami. Skórzane małe czarne, mimo że bazowały na klasyce, miały asymetryczne formy. Najwięcej uwagi przyciągnęła mini z odsłoniętą piersią, która jest propozycją dla odważnych kobiet - nie tylko na wybiegu. Dom mody proponuje, aby sutek zasłonić sercem wysadzanym diamencikami.

Projektantem najnowszej kolekcji jest debiutant Anthony Vaccarello. Trzeba przyznać, że zapewnił sobie rozpoznawalność w branży. Jego sukienka z odsłoniętą piersią - ale z zasłoniętym sutkiem - wzbudziła więcej zainteresowania niż kreacje, w których piersi modelek przysłonięte były jedynie przeźroczystym materiałem. I takie było główne założenie projektanta - za tą kreacją kryje się przesłanie. 

bella.balenciaga
Fotografia: bella.balenciaga/ Instagram.com

Jakie są mogą być motywy projektowania tego typu kreacji wyjaśniają słowa modelki Lidy Fox, która podczas pokazu Saint Laurent na sezon jesień/zima 2015/2016 również przeszła w kreacji "mono boob".

Myślę, że to idealny czas na tego typu sukienkę ze względu na ruch Uwolnić Sutki i zwiększającą się świadomość społeczeństwa na temat feminizmu – mówiła Fox w zeszłym roku.

I wydaje się, że Vaccarello zgadza się z nią z projektantem Hedi Slimanem, który był odpowiedzialny za ówczesną kolekcję. Kreacja na jedną pierś i inne, które eksponują nagie piersi, wpisuje się również w dyskusję, która toczy się nie tylko w debacie publicznej, ale również również w social mediach. Serwisy takie jak Instagram blokują konta osób, które pokazują nagie piersi - jednak nie tyczy się to nagich sutków męskich.

Kobiety nie mogą chodzić po ulicach bez koszulek, a widok roznegliżowanych mężczyzn jest nikogo nie dziwi. Błyszczącą osłonkę na piersi modelki Binx Walton można porównać do emoji, które używane są na Instagramie do zakrycia nagości. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów