Studentka z Łodzi tworzy buty naśladujące chodzenie po piasku. Nie chodzi tylko o przyjemność

Emilia Klima 10.05.2017
Chodzenie po piasku ma dobroczynny wpływ na stopy
Fotografia: East News

"Sandboots" mają wykorzystać dobroczynne działanie chodzenia boso po piasku na układ mięśniowo-stawowy nóg.

Nad prototypem butów imitujących wrażenie chodzenia po piasku pracuje studentka 3. roku medycyny na wydziale lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Aleksandra Sibilska. Pomysł zrodził się w jej głowie podczas pracy na oddziale rehabilitacji ortopedycznej. Wielu pacjentów powiedziało jej wtedy, że w leczeniu urazów i schorzeń pomogły im spacery po nadmorskich plażach.

Sama koncepcja nie jest niczym nowym. Specjaliści alarmują, że obecnie ludzie coraz mniej poruszają po nierównych powierzchniach i wybierają obuwie, które nie sprzyja naturalnej pracy stopy. Chodzenie boso po takich powierzchniach jak piasek czy kamienie relaksuje stawy i mięśnie co wpływa na poprawę funkcji neuromotorycznych. O działaniu "piaskowego obuwia" w rozmowie z PAP opowiedział koordynator projektu Marcin Piwnik, rezydent Kliniki Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – CSW w Łodzi.

Jego działanie prozdrowotne jest wielotorowe. Po pierwsze może rozluźnić aparat więzadłowy rozcięgna podeszwowego, przywrócić równowagę pomiędzy mięśniami zginaczami podeszwowymi i grzbietowymi stopy, wspomóc także pompę mięśniową podudzia i ogólnie wzmocnić nasz chód, naszą sprawność chodzenia czy biegania - powiedział.

Chodzenie boso po piasku ma dobroczynne działanie na stopy
Fotografia: Chodzenie boso po piasku ma dobroczynne działanie na stopy

Sandboots - jak to działa?

Aleksandra Sibilska w swoim projekcie wykorzystuje piasek kliniczny - połączenie 98 proc. piasku i 2 proc. specjalnego polimeru, który nadaje mu mokrą konsystencję. Z piasku ma być zbudowana podeszwa, dzięki czemu chodzenie w takich butach da nam wrażenie stąpania boso po plaży. Projekt latem wejdzie w fazę testów. Na specjalnej bieżni monitorującej pracę stóp przebadanych zostanie 30 osób.

Będziemy badać rozkład sił, jakie działają na stopę podczas chodzenia w obuwiu sportowym, boso oraz w prototypie buta z wkładką z piasku kinetycznego. Po ich porównaniu będziemy mogli ocenić, czy faktycznie ta podeszwa z piaskiem wpływa na stopę tak, jakbyśmy sobie tego życzyli - powiedziała w rozmowie z PAP. 

Brzmi kusząco, prawda? Niestety na możliwość zakupu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Testy w DynamoLab należącym do UM w Łodzi to dopiero pierwszy krok. Jak przyznaje pomysłodawczyni "Sandboots", by projekt się powiódł będzie potrzebne wsparcie materiałoznawców, projektantów i szewców.

Nosilibyście?

Zamilcz i zabierz moje pieniądze
Fotografia: Zamilcz i zabierz moje pieniądze
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów