Reserved wywołuje skandal i wycofuje kolejne ubrania. "Wzywamy do bojkotu marki"

Redakcja 13.04.2017
Reserved
Fotografia: East News

Reakcja siecówki była natychmiastowa, ale niesmak pozostał. 

Reserved stworzył koszulę, która według wielu internautów do złudzenia przypomina mundur nazistowskiej młodzieżówki Hitler-Jugend. 

Wpadek marki Reserved ciąg dalszy. Po tym, jak projektantka z Local Heroes zarzuciła sieciówce plagiat, a kampania reklamowa, w której Amerykanka szukała chłopaka z Polski była krytykowana przez internautów, przyszedł czas na kolejną "wpadkę". 

Internauci zauważyli, że marka oferowała swoim klientom koszulę do złudzenia przypominającą mundur nazistowskiej młodzieżówki Hitler-Jugend. Na ten fakt zwrócił uwagę również Mariusz Szczygieł, który na Facebooku odniósł się do sprawy. 

Reserved. Znacie tę markę. Dla mnie to od dziś symbol współczesnej mentalności. Mentalności, w której znika namysł, historia, tradycja, poczucie proporcji. Wyprodukowali koszulę z naszywkami. Okazało się, że zarzucono Reserved plagiat. Bo koszula miała przypinki, które do złudzenia przypominały te z oferty marki Local Heroes. Koszule zostały wycofane, pojawiło się zadośćuczynienie, przeprosiny itp. Internauci zaczęli nazywać Reserved królem plagiatu itp. I tu mamy problem. Spójrzmy na tę koszulę. Przecież to "plagiat" zupełnie czegoś innego. Ewidentne nawiązanie do koszul Hitler-Jugend. Koszule, które wyglądają jak odpowiedź na brunatnienie naszych czasów. To właśnie powinno być uznane za skandaliczne. I tu pojawia się problem, bo jestem przekonany na tysiąc procent, że większość młodych projektantów, masterów od sprzedaży i reklamy w Polsce i na świecie nie ma pojęcia, co to znaczy "brunatnienie" czy "brunatny" w polityczno-historycznym znaczeniu. Złośliwi pisali o Reserved jako o królu plagiatu. Może należałoby pisać o führerze plagiatu? - pyta Mariusz Szczygieł na Facebooku "Projekt:prawda". 

Wystarczyło kilka godzin, aby na Facebooku powstała grupa "Wzywamy do bojkotu marki Reserved i firmy LPP". Założyciele oskarżają sieciówkę o stworzenie koszuli dedykowanej polskim nacjonalistom. 

Nastały złote czasy dla pięknych chłopców polskiej prawicy narodowej! Już teraz mogą z dumnie podniesionym łysymi czołami nosić ubrania uszyte przez polską firmę, która nie wstydzi się pielęgnowania najlepszych europejskich tradycji! Każdy ONR-owiec może poczuć jedność ze swoimi znienawidzonymi a jednocześnie podziwianymi silnymi braćmi z minionego Zachodu. Dodatkowo mogą czerpać radość z tego, że te piękne, od tak dawna modne i podkreślające męskość, siłę i aryjskość stroje zostały uszyte małymi bengalskimi rączkami za parę centów! Ku chwale Wolszczyzny! - czytamy na Facebooku. 

Zdjęcie podzieliło internautów
Fotografia: www.facebook.com/jarek.kubicki

Zdjęcie podzieliło internautów 

Słuszne oburzenie?

Internauci są podzieleni. Część z nich uważa, że Reserved posunął się za daleko. Inni z kolei twierdzą, że ciężko doszukać się podobieństwa do koszul, które nosili Niemcy z Hitler-Jugend. 

Jeśli ktoś uważa, że łysa głowa, koszula i ciężkie buty to nawiązania do neonazistów to można tylko pogratulować zamknięcia na świat i ograniczonego światopoglądu. Jeśli gwałciciele noszą dżinsy (prawie każdy nosi) to należy zakazać dżinsów? Kojarzyć je z gwałtem? - pyta internauta na Facebooku Reserved. 

Szczerze mówiąc, nie wiem o co ta gó*noburza. Kogoś poniosło ze skojarzeniami. Koszula nijak ma się do niemieckich formacji wojskowych, a raczej bliżej im do amerykańskich - zauważa internautka. 

Serio nie widzicie nawiązań do np. neonazistów? Łysa głowa, koszula, czarne spodnie i glany? wszystko można usprawiedliwić, nawet to ze ktoś zamawia 5 piw a nie heiluje - zauważa internauta. 

Cała stylizacja jest delikatnie mówiąc, przerażająca - zauważyła internautka na Facebooku "Projekt: prawda". 

O sprawie zrobiło się głośno, gdy nagłośnił ją internauta Jarek Kubicki. Jak podaje Kobieta.gazeta.pl, artyście z Trójmiasta zdjęcie skojarzyło się z mundurami hitlerowskich Oddziałów Szturmowych.

Sieg Heil, Reserved. Znalazłem sehr gut munduren w waszym sklepie i pomyślałem, że przyda wam się jakiś plakacik promujący tę kolekcję. (A tak serio to palnijcie się w swój pusty łeb jakimś ciężkim wieszakiem na ubrania) - napisał internauta na Facebooku. 

Na reakcję Reserved nie trzeba było długo czekać. Na swoim Facebooku opublikowali oświadczenie, z którego wynika, że model koszuli zostanie wycofany ze sprzedaży. 

Drodzy, wojskowe motywy to w tym roku bardzo silny trend, ale Wasze komentarze pokazują nam, że jedna z męskich koszul i stylizacja, w jakiej została pokazana, wzbudziły negatywne skojarzenia. Rzeczywiście – wojskowa koszula, ciężkie buty i ogolona na łyso głowa to zestawienie, które nie powinno się pojawić i za które przepraszamy. Podjęliśmy decyzję o wycofaniu tego modelu ze sprzedaży.

Po wejściu na stronę, na której jeszcze do niedawna można było znaleźć zdjęcie krótko ostrzyżonego modela reklamującego koszulę Reserved, teraz widnieje napis "błąd 404". 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów