Pokaz Chanel na Kubie, czyli piękna kolekcja i wiele kontrowersji

Paulina Szestowicka 05.05.2016
Chanel pokaz na Kubie
Fotografia: ONS

Czy niebawem okaże się, że było to najważniejsze wydarzenie modowe tego roku? 

Dom mody Chanel zaprezentował kolekcję Resort 2017 w wyjątkowym miejscu, na Kubie. 

Dyrektor artystyczny marki, Karl Lagerfeld na pokaz zaprosił przyjaciół i przedstawicieli mediów z całego świata. Wszyscy mogli nie tylko obejrzeć najnowszą linię ubrań, ale też wziąć udział w wielu atrakcjach, między innymi zwiedzali dom Ernesta Hemingway'a. Goście zostali przywiezieni na miejsce na wydarzenia zabytkowymi samochodami z lat 50. Pokaz odbył się pod gołym niebem, na promenadzie Paseo de Prado. 

Kolekcja Resort 2017 to luksusowe wyobrażenie kubańskiej ulicy. Smokingi, lakierowane jazzówki i fedory niekoniecznie kojarzą się nam z obecną Kubą, dlatego też pokazał wywołał spore kontrowersje. Karl Lagerfeld doskonale zdawał sobie sprawę, że prezentuje ekskluzywne ubrania w miejscu, gdzie roczny zarobek przeciętnego mieszkańca nie wynosi tyle, ile torebka Chanel. Pokaz został zwieńczony zabawą w rytm kubańskiej muzyki. 

Karl Lagerfeld odchodzi z Chanel?

Ważnym momentem było też finałowe wystąpienie Karla Lagerfelda, który ukłonił się widzom mając na sobie kurtkę zaprojektowaną przez Hediego Slimane'a dla Saint Laurent. Od razu pojawiło się pytanie, czy to oznacza nową współpracę dla domu mody Chanel? Zabawne jest to, że duże zainteresowanie mediów tym faktem, zostało podsycone przez samego projektanta, który na profilu instagramowym swojej kotki Choupette napisał:

Tatuś @Karl Lagerfeld miał na sobie kurtkę @YSL, może jest coś w tym więcej? Czy @Hedi Slimane będzie projektować linię męską dla Chanel?

Modowe serwisy internetowe podały informację, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Slimane będzie pierwszym projektantem, który samodzielnie stworzy kolekcję ubrań Chanel dedykowaną mężczyznom. Mówi się też, że Karl Lagerfeld może powili się żegnać z Chanel i wyznaczył następcę, który obejmie kierownictwo także nad linią damską. 

Powrót Chanel na Kubę

Jeżeli przypuszczenia o zakończeniu kariery przez Karla Lagerfelda okażą się prawdziwe, pożegna się on z Chanel w typowym dla siebie stylu. Zaprojektował luksusową kolekcję, którą zaprezentował w biednym regionie (był to pierwszy pokaz tego domu mody od czasu rewolucji komunistycznej w 1959 roku), a w finale pokazał się w kurtce autorstwa innego projektanta, wywołując tym samym lawinę pytań i domysłów. 

Karl Lagerfeld jest dyrektorem Chanel od 1983 roku. Obejmowanie takiego stanowiska jest oczywiście wielkim zaszczytem, ale w momencie kiedy projektant otrzymał taką propozycję, dom mody był już spisany na straty. Artysta jednak powiedział, że to go tylko bardziej motywuje do pracy. Efektem wielu lat ciężkiej pracy są odmłodzone kolekcje, które niekoniecznie wpisują się w dawny klimat domu mody, ale za to rewelacyjnie się sprzedają, a grono ich odbiorców cały czas się powiększa. 

Zobacz kolekcję Chanel Resort 2017

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów