PETA oskarżyła dom mody Hermes o znęcanie się nad strusiami

Paulina Szestowicka 05.04.2016
PETA
Fotografia: ONS

Protest pod londyńskim butikiem skłonił markę do wydania oświadczenia. Poznajcie stanowiska dwóch stron. 

Trzy aktywistki organizacji People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) protestowały pod londyńskim butikiem domu mody Hermes.

Akcja miała nagłośnić śledztwo, w wyniku którego zgromadzono materiały świadczące o złym traktowaniu strusi na fermach w Południowej Afryce. PETA na oficjalnej stronie internetowej opublikowała nie tylko wyniki dochodzenia, ale też film.

- Jesteśmy w posiadaniu nagrań, na których widać pracowników fermy bijących strusie po głowach. Do takich sytuacji dochodziło nie tylko w trakcie transportu, ale też wtedy, kiedy zwierzę potknęło się o drugie, które już nie żyło - czytamy na stronie organizacji.

Zdaniem przedstawicieli PETA, żeby tworzyć piękne ubrania i dodatki, nie trzeba łamać praw zwierząt. Organizacja wezwała do bojkotowania domu mody Hermes. Protest pod butikiem w Londynie miał przykuć uwagę przechodniów i zmusić markę do ustosunkowania się do stawianych jej zarzutów. Redaktorzy magazynu i-D skontaktowali się z rzecznikiem prasowym Hermesa, a treść otrzymanego oświadczenia opublikowali na swojej stronie internetowej. 

Hermes zaprzecza twierdzeniom PETA, dotyczącym warunków panujących na strusich fermach w Południowej Afryce i podkreśla, że są one bezpodstawne. W gestii sprostowania informacji przedstawionych w wideo:

- Farmy przedstawione w klipie nie należą do marki Hermès;

- Hermès działa w przetwórczym sektorze gospodarki;

- Niewielkie ilości strusiej skóry wykorzystywanej przez Hermès nie pochodzą z farm, lecz z małych garbarni, które — co dotyczy także wszystkich dostawców Hermès — są poddawane ciągłej i dokładnej kontroli;

- Celem funkcjonowania strusich farm jest produkcja mięsa na spożycie oraz pierza; obydwie te dziedziny razem wzięte posiadają znacznie większy udział w rynku, niż produkcja skóry;

- Warunki na farmach w Południowej Afryce są monitorowane przez szereg niezależnych instytucji: NSPCA (National Society for the Prevention of Cruelty to Animals), SAVA (South AfricanVeterinarianAssociation)i, DAFF (South AfricanDepartment of Agriculture, Forestry and Fisheries);

Hermès pozostaje aktywny i nieustannie czujny na polu społecznej odpowiedzialności korporacji. Przeprowadza systematyczne kontrole swoich dostawców i upewnia się, że stosują się oni do lokalnych i międzynarodowych standardów. Nasza marka zawsze stara się stosować najlepsze z możliwych praktyk, aby ulepszać owe standardy. Hermès ubolewa nad nieustępliwymi atakami PETA, których celem jest zdyskredytowanie marki, poprzez nieuczciwe prezentowanie faktów i całkowitą ignorancję względem zaangażowania Hermès w walkę z okrutnym traktowaniem zwierząt, a także w inne ważne kwestie.

PETA od 15 lat wzywa dom mody Hermes do zaprzestania stosowania skór strusich w produkcji dodatków. 

PETA
Fotografia: ONS
PETA
Fotografia: ONS
PETA
Fotografia: ONS
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów