Noś gorset, ale na własnych warunkach. Teraz to strój idealny dla feministek

Redakcja 03.10.2016
Gorset Balmain jesień/zima 2016-/2017
Fotografia: East News

Kto by pomyślał, że najbardziej znienawidzony przez kobiety strój powróci. Co więcej, okazuje się, że może być bronią w ich rękach.

Gorset, który kojarzy się raczej ze zniewoleniem kobiet, w sezonie jesień/zima 2016/2017 ma być elementem garderoby podkreślającym ich niezależność. Zapomniany w ostatnich latach wiązany stelaż, teraz przypomina zwykły top albo pas wiązany w talii. Nie powoduje dyskomfortu, nie służy uwodzeniu. Współczesna kobieta w gorsecie zdaje się mówić - jestem dorosła i świadoma, nie obchodzi mnie, co myślą inni. Bo przecież w dzisiejszych czasach figura klepsydry nie jest już ścisłym kanonem piękna.

Mocno ściśnięte klatki piersiowe odeszły do lamusa już na początku 20. wieku. W latach 80. Madonna przedstawiła wariację Jeana Paula Gaultiera na temat gorsetu - ze stożkowym biustonoszem - i wywołała skandal. Na początku lat dwutysięcznych gwiazdki pop, takie jak Christina Aguilera czy Britney Spears, promowały burleskowe wersje gorsetów, które odsłaniały brzuch. Współcześnie siostry Kardashian zachwalają dyskretną bieliznę wyszczuplającą, w kolorze cielistym, podnoszącą pośladki oraz modelującą talię - i są za to krytykowane. Gorset na miarę naszych czasów powinien manifestować sprzeciw po latach dyskryminacji kobiet i seksualizacji ich sylwetek. Czyli powinien być widoczny, nie pod, ale na ubraniu. 

Ten trend najsilniej było widać podczas pokazów domu mody Balmain, gdzie prezentowane gorsety przypominały te z epoki wiktoriańskiej. Gorsety Prady - bardziej nowoczesne, stworzone zostały dla kobiet odważnych, które lubią bawić się formą. Zakładane na płaszcze, wełniane, materiałowe i ozdabiane metalowymi dodatkami, wzmacniane skórzanymi paskami. Współczesny gorset ma być luźno zawiązany lub rozwiązany, ma pełnić tylko funkcję ozdobną, nie powinien wpływać na wygląd sylwetki. Najlepiej jest łączyć go z męską marynarką, albo z dziewczęcą sukienką. 

Rodarte jesień/zima 2016/2017
Fotografia: East News

Rodarte jesień/zima 2016/2017

Balmain jesień/zima 2016/2017
Fotografia: East News

Balmain jesień/zima 2016/2017

Balmain jesień/zima 2016/2017
Fotografia: East News

Balmain jesień/zima 2016/2017

Prada jesień/zima 2016/2017
Fotografia: East News

Prada jesień/zima 2016/2017

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów