Niezły z tej skóry ananas! Czas na rewolucję w modzie

Paulina Szestowicka 01.04.2016
Pinatex
Fotografia: materiały prasowe

Pinatex ma niemal identyczne właściwości co skóra naturalna. Nic dziwnego, że tym materiałem zainteresowały się takie marki jak Apple i Puma.

Liście ananasa od dawna są wykorzystywane w produkcji tkanin, z których są szyje koszule i tuniki. Projektantka Carmen Hijosa udowodniła, że kiedy poddamy je innej obróbce przemysłowej, otrzymamy skórę, która pod względem jakości nie ustępuje skórze naturalnej - jest tak samo miękka i elastyczna.

Pinatex, bo tak nazywa się wyjątkowy materiał, można produkować w różnej grubości, a później farbować. Nic dziwnego, że szybko został doceniony przez znane marki modowe, które doskonale zdają sobie sprawę, że z roku na rok przybywa klientów, którzy szukają dodatków ze skóry ekologicznej. Co ciekawe, Pinatex jest produktem ubocznym upraw ananasów.

- Włókna z liści ananasa pozyskiwane są przez rolników na plantacjach, zanim liście zostaną rozłożone warstwowo i pocięte. Następnie włókna są poddawane procesowi, który zmienia je we włókninę. Co ciekawe produktem ubocznym jest biomasa, która może być następnie przekształcona w nawóz organiczny. Dzięki temu rolnicy mogą czerpać z produkcji dodatkowe korzyści finansowe - tłumaczyła w jednym z wywiadów Carmen Hijosa. 

Pinatex ma uzupełnić lukę między tanimi i zazwyczaj kiepsko prezentującymi się produktami z tak zwanej eko-skóry, a bardzo drogimi, które zostały wytworzone ze skóry zwierzęcej. Materiał jest wykorzystywany już w produkcji butów, torebek i pokrowców, a zdaniem specjalistów z branży, niedługo będzie pokrywać meble i ozdabiać wnętrza samochodów. 

Warto podkreślić, że Pinatex dzięki swoim właściwościom szybko został zauważony przez organizację PETA, która wyróżniła go w plebiscycie Vegan Fashion Awards.

- Wegańska skóra jest super trwała i przy jej produkcji nie wymagane jest użycie wody, pestycydów czy nawozów. To ekscytujący czas, w którym współcześni konsumenci zmieniają oblicze mody. Produkty wegańskie to przyszłość - argumentowano przyznanie nagrody w dziedzinie innowacyjności. - Przyszłościowo myślący projektanci eksperymentują z innowacyjnymi, zaawansowanymi technologicznie materiałami, które są wegańskie, a co za tym idzie bardziej ekologiczne. W ten sposób oferują klientom możliwość etycznego wyboru produktów wolnych od okrucieństwa.

Torebka-ze-skory-Pinatex
Kosmetyczka-ze-skory-Pinatex
Plecak-ze-skory-Pinatex
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Trendy-2019-pielegnacja-i-zdrowie-12971'
1 string '/Uroda-i-Moda/Paznokcie/Paznokcie-tytanowe-wlasciwosci-cena-jak-je-zrobic-7911'
2 string '/Uroda-i-Moda/Shopping/Doda-w-najmodniejszych-spodniach-tego-sezonu-11937'
3 string '/Uroda-i-Moda/Paznokcie/Paznokcie-na-sylwestra-trendy-2018-2019-12039'
4 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Lifting-rzes-na-czym-polega-efekty-cena-9540'
5 string '/Uroda-i-Moda/Fryzury/Negativ-space-hair-najmodniejsza-fryzura-sezonu-13217'
6 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Bakuchiol-skuteczny-srodek-na-tradzik-13216'
7 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Kolagen-do-picia-opinie-skutki-uboczne-zastosowanie-7814'
8 string '/Uroda-i-Moda/Shopping/Anna-Lewandowska-w-kurtce-z-sieciowki-za-199-zl-13309'
9 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Olejek-rycynowy-zastosowanie-i-wlasciwosci-7556'
10 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Co-to-jest-mikrodermabrazja-Cena-i-wskazania-do-zabiegu-8038'
11 string '/Uroda-i-Moda/Fryzury/Sprawdzone-sposoby-na-geste-wlosy-8421'