Marc Jacobs przebrał białoskóre modelki za czarnoskóre. Musiał przeprosić

Redakcja 20.09.2016
Kendall Jenner i Gigi Hadid
Fotografia: East News

"Nic nie wskóracie przezywając mnie i gnębiąc" - napisał projektant na swoim Instagramie. Mógł o tym pomyśleć wcześniej.

Na Tygodniu mody w Nowym Jorku modelki, takie jak Kendall Jenner, Gigi Hadid czy Karlie Kloss, przeszły po wybiegu w pokazie Marca Jacobsa w nietypowych stylizacjach. Na głowie miały kolorowe dredy, co było jasnym odniesieniem do wyglądu czarnoskórych. Pokaz nie spodobał się internautom, którzy oskarżyli projektanta o przywłaszczenie kultury afrykańskiej, przy czym w pokaz nie byli zaangażowani żadni białoskórzy modele. 

Marc Jacobs na początku próbował tłumaczyć się, że uważał, że pokaz jest zabawny, a czarnoskóre kobiety nie są krytykowane za prostowanie swoich loków, dlatego białoskóre nie powinny być krytykowane za noszenie dredów. Projektant stwierdził, że szanuje ludzi i inspiruje go sposób, w jaki wyglądają. Na Instagramie napisał, że nie widzi koloru i rasy, tylko widzi ludzi. Przyznał, że jest mu przykro czytać negatywne komentarze, ale chce odpowiedzieć na nie miłością. Po dwóch dniach zastanowił się, a może przygniótł go ciężar internetowego hejtu i postanowił, że przeprosi wszystkich urażonych.

Przeczytałem wszystkie wasze komentarze i chciałbym wam podziękować, za podzielenie się swoimi odczuciami. Przepraszam za brak empatii i wrażliwości, którą niechcący pokazałem. Z całego serca wierzę w wolność słowa i wolność wyrażenia siebie przez sztukę, ubrania, słowa, włosy, muzykę, wszystko. Oczywiście widzę "kolor", ale nie dyskryminuję. To jest fakt. Proszę, nie przestawajcie wyrażać swojej opinii, ale róbcie to w miły sposób. Nic nie wskóracie przezywając mnie i gnębiąc – napisał projektant na Instagramie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów