MET Gala 2017 będzie pochwałą prostoty. Ta projektantka zasługuje na takie wyróżnienie

Redakcja 24.10.2016
Comme des Garçons motywem gali MET
Fotografia: Facebook: ONS

Zaproszone na najważniejszą galę gwiazdy będą musiały wybrać stroje stonowane i proste w formie. 

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art’s Costume ogłosiło temat wiosennej wystawy i MET Gala 2017, która odbędzie się 1 maja 2017 roku, a poprowadzić mają ją Katy Perry, Pharrell Williams i Anna Wintour. Osią tego prestiżowego wydarzenia będzie Rei Kawakubo, projektantka i założycielka japońskiego domu mody Comme des Garçons.

Wystawa, którą będzie można podziwiać od 4 maja 2017 roku, będzie pierwszą skupiającą się na twórcy od 1983 roku, kiedy tematem przewodnim był Yves Saint Laurent. Andrew Bolton kurator Instytutu Kostiumów MoMA powiedział, że 74-letnia Rei jest jedną z najbardziej wpływowych i najważniejszych twórczyń mody ostatnich czterdziestu lat.

Zaprasza nas do zmiany myślenia o modzie jako o ciągłym kreowaniu, rekreacji, hybrydowości, zdefiniowała współczesny ascetyzm – powiedział Bolton podczas ogłaszania przyszłorocznej wystawy.

Milczenie Boba Dylana a propos Nobla nauczyło amerykańskie media ostrożności. Dlatego zastanawiają się, jak na tę informację zareaguje sama zainteresowana, która znana jest z tego, że niechętnie rozmawia z mediami - które twierdzą, że się ich po prostu wstydzi. Rei Kawakubo jest osobą skromną, która fachu projektowania nauczyła się sama - nie skończyła żadnej szkoły. Studiowała za to sztukę i literaturę na Uniwersytecie w Keio. Pod koniec lat 60. zaczynała jako osobista stylistka. 

Minimalizm w cenie

W 1973 roku otworzyła firmę Comme des Garçons w Tokio, a pierwszy butik z modą damską otworzyła dwa lata później. Pierwsza linia ubrań męskich została wprowadzona w 1978 roku. W latach osiemdziesiątych o marce Rei Kawakubo wiedział już Paryż, czyli cały świat. Moda Comme des Garçons określana była jako antymoda, na początku pokazy bazowały na kilku stonowanych kolorach, geometrycznych kształtach. Dziś japońska marka jest jedną z najbardziej szanowanych i pożądanych na świecie. Słynie również z niszowych perfum unisex. 

Poprzednia MET Gala dotyczyła mody w technologii. Dlatego zaproszone gwiazdy zaprezentowały proste kreacje w metalicznych kolorach, wysadzane kamieniami i cekinami. Gala w 2015 roku dotyczyła Chin, dlatego suknie były inspirowane kimonami i wykonany były z jedwabiu i sztywnych, połyskujących materiałów. Do historii przejdzie jednak strój Kim Kardashian West z 2013 roku, kiedy wystawa dotyczyła kultury punk. Ciężarna celebrytka wystąpiła w kwiecistej, obcisłej sukni Givenchy, przez co złośliwe media plotkarskie porównywały ją do kanapy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów