Kolekcja, która miała wywołać skandal jako najbardziej uwodzicielska, była prowokacją. Zwraca uwagę na ważny problem

Redakcja 10.04.2017
Pokaz Guilty Clothes
Fotografia: www.youtube.com

Choć reklamowana była jako najbardziej wyzywająca, modelki miały na sobie zwykłe dżinsy i rozciągnięte swetry. 

Podczas London Fashion Week zaprezentowano kolekcję ubrań reklamowaną jako "najbardziej wyzywającą". 

Marka Guilty Clothes, a więc dosłownie "winne ubrania", podczas London Fashion Week zaskoczyła wszystkich miłośników mody. Zaprosiła na pokaz najbardziej erotycznej, wyzywającej i uwodzicielskiej kolekcji, jaka kiedykolwiek powstała, choć prezentowane ubrania z erotyką niewiele miały wspólnego. Zgromadzona na sali publiczność spodziewała się zobaczyć wyzywająco ubrane modelki, jednak ich oczom ukazały się kobiety ubrane niemal od stóp do głów. 

Pokaz mody okazał się kampanią społeczną o niezwykle ważnym przekazie. Jak informuje Polsatnews.pl, modelki prezentowały stroje, które miały na sobie kobiety w chwili gwałtu. W ten sposób organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na bardzo ważny problem. Bardzo często można usłyszeć, że zgwałcona kobieta sama jest sobie winna, bo swoim strojem zachęciła mężczyznę do kontaktu fizycznego. Twórcy kampanii chcieli w ten sposób pokazać, jak bardzo mylne i krzywdzące jest to przekonanie. 

Mamy nadzieję, że nasz projekt pozwoli ofiarom i społeczeństwu zrozumieć, że tylko gwałciciel jest odpowiedzialny za gwałt - przekonują organizatorzy.

Pokaz Guilty Clothes
Fotografia: www.youtube.com

Pokaz Guilty Clothes 

W słusznej sprawie 

Na stronie internetowej Guiltyclothes.com można nie tylko zobaczyć prezentowane ubrania, ale również przeczytać historie kobiet, które miały je w dniu, w którym zostały zgwałcone. Każda opowieść kończy się krótkim pytaniem: "Winna?". 

Tak poznajemy historię chociażby Mayi, która została zgwałcona przez chłopaka, z którym wybrała się na pierwszą randkę. Wcale nie była wyzywająco ubrana, a wprost przeciwnie. Miała na sobie dżinsową szeroką spódnicę, zwykły t-shirt, a na to zarzucony długi kardigan. Gdy chciała opowiedzieć znajomej o tym, co ją spotkało, ta stwierdziła, że nie chce tego słuchać bo czuje się w tej sytuacji niekomfortowo. 

Problem jest o tyle istotny, że jak możemy przeczytać na Guiltyclothes.com, tylko około 15 procent kobiet doświadczających przemocy seksualnej decyduje się zgłosić sprawę policji. Aż 94 procent kobiet zmaga się z syndromem stresu pourazowego, a około 13 procent zgwałconych próbuje odebrać sobie życie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów