Francuska firma stworzyła wibrujące jeansy. Ale nie służą do tego, co podpowiada wyobraźnia

Katarzyna Mordalska 12.01.2017
kobiety
Fotografia: www.spinali-design.com

Kolekcja eleganckich jeansów z wibracjami została zaprezentowana przez firmę Spinali Design. Spodnie spełniają nie tylko swoją podstawową funkcję.

Elektronika użytkowa, a szczególnie ta z sektora wearable, coraz bardziej się rozwija. W ubiegłym roku powstał prototyp butów, dedykowanych głównie osobom niewidomym, które wibracjami wskazują kierunek, w jakim należy podążać do celu. Teraz firma Spinali Design proponuje jeansy działające na podobnej zasadzie.

Francuska firma została zauważaona na targach CES 2016 w Las Vegas, gdzie zaprezentowała swój inteligentny wynalazek na wystawie elektroniki użytkowej. Ideą, jaka od początku przyświecała pomysłodawcom, była chęć wyeliminowania konieczności ciągłego sprawdzania telefonu podczas korzystania z nawigacji satelitarnej w nieznanym miejscu. Udało się to osiągnąć właśnie dzięki zastosowaniu wibracji.

kobiety
Fotografia: www.spinali-design.com

Spodnie prowadzą do celu

Korzystanie z GPS-a w telefonie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wystarczy połączyć swój telefon z jeansami za pomocą dedykowanej temu aplikacji, włączyć funkcję nawigacji i… ruszyć pewnym krokiem przed siebie. Od teraz to spodnie poprowadzą do celu. 

Sposób działania tych nietypowych jeansów jest prosty. Każdy manewr sygnalizują wibracjami. Jak nietrudno się domyślić, o konieczności skrętu w lewo informuje lewa nogawka i analogicznie prawa o manewrze w przeciwnym kierunku. Jeśli przez nieuwagę pomylimy drogę, wibrować zaczynają całe spodnie, co jest sygnałem do zawrócenia.

Ta technologia zapewnia łatwiejszy, a przede wszystkim bardziej intuicyjny sposób na, np. znalezienie swojego samochodu czy miejsca spotkań – wyjaśniają twórcy na stronie Spinali-design.com.

Tajemnicą działania wibrujących jeansów jest wbudowany akumulator, którego niestety nie można wymienić. Francuscy kreatorzy zapewniają jednak, że przy korzystaniu z funkcji GPS raz w tygodniu trwałość spodni wynosi cztery lata.

kobieta
Fotografia: www.spinali-design.com

GPS to nie wszystko

Spodnie można zaprogramować także w taki sposób, by wibracjami informowały o nowych wiadomościach SMS czy ważnych e-mailach. Dzięki temu nie jest już konieczne ciągłe spoglądanie na telefon, który w przypadku pań najczęściej znajduje miejsce w torebce, gdzie jego wibracje nie są wyczuwalne.

Skoro już o kobietach mowa, spodnie są dostępne tylko w wariancie damskim i to na tej grupie koncentruje uwagę firma. Spoty i zdjęcia z kolei raczej przyciągają uwagę mężczyzn. Występują w nich bowiem przedstawicielki płci pięknej, eksponujące nogi w szortach. Oprócz tego fasonu, dostępne są także klasyczne jeansy z długimi nogawkami.

Spodnie posiadają jeszcze jedną, mocno kontrowersyjną funkcję "ping". Pozwala ona na wprawienie spodni innej osoby w wibracje, kiedy chce się zwrócić na siebie jej uwagę. Jest nadzieja dla nieśmiałych, kiedy produkt już się spopularyzuje.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów