Donatella Versace krytykuje homoseksualnych projektantów. "Tworząc ubrania myślą o sobie, a nie o kobiecie"

Redakcja 14.11.2016
Donatella Versace
Fotografia: ONS

Kreatorka mody zapewnia, że szanuje ich pracę i lubi ich prywatnie, jednak nie powinni brać się za tworzenie damskich kolekcji.

O Donatelli Versace, włoskiej projektantce mody i siostry tragicznie zmarłego założyciela jednej z najsłynniejszych modowych marek świata, znów jest głośno.

Tym razem nie z powodu jej przeraźliwie wychudzonego ciała i licznych operacji plastycznych, o których co jakiś czas piszą światowe media, ale o jej stosunku do innych projektantów, a dokładnie projektantów gejów. W rozmowie z "The Times" Donatella Versace atakuje swoich homoseksualnych kolegów po fachu i zarzuca im, że lansują chłopięcą sylwetkę u modelek. 

Kocham homoseksualistów. Wszyscy moi przyjaciele to geje. Ale projektanci geje tworzą ubrania dla kobiety, którą sami chcą być. Tworząc ubrania myślą wyłącznie o sobie, a nie o kobiecie. Najlepsze ubrania dla kobiet tworzą właśnie my, projektantki. Lepiej rozumiemy ich ciała i kompleksy. Wiemy, jak chcą się czuć w swoim ciele. W ten sposób wydobywamy ich naturalne piękno - powiedziała w rozmowie z "The Times". 

Donatella Versace
Fotografia: ONS

Donatella Versace

Seksapil inaczej

Już od kilkudziesięciu lat na wybiegach zobaczyć można wychudzone, wręcz anorektyczne sylwetki światowej klasy modelek. Niestety, nie mogą pochwalić się krągłościami, z których słynęła chociażby uwielbiana przez mężczyzn Marilyn Monroe. Muszą za to wpisać się w sztywny schemat, który ustalili właśnie kreatorzy mody. Brak biustu, wychudzone ramiona i niewidoczne biodra - tak możemy opisać wygląd współczesnych modelek. I nie ma się czemu dziwić - muszą przecież zmieścić się w ubrania, które przygotowują projektanci.

Jednak uogólnienie, że tylko homoseksualni projektanci lansują modę na chłopięcą sylwetkę jest zbyt dużym uproszczeniem. Robi to też wiele dyrektor kreatywnych znanych domów mody, ale nawet właścicielki niszowych marek, które w ostatnich sezonach stawiały na luźne T-shirty i spodnie z obniżonym stanem. Nie sposób też zapomnieć, że jest przecież spore grono kobiet, które w takich stylizacjach czują się kobieco. 

Wydaje się, że stanowisko Donatelli Versace jest niczym innym niż powielaniem stereotypów. Spójrzmy tylko na projekty Toma Forda, którego kreacje jak mało które podkreślają piękno kobiecej sylwetki.

Donatella Versace i Heidi Klum
Fotografia: ONS

Donatella Versace i Heidi Klum

Najmodniejsze w tym sezonie obuwie sportowe damskie

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów