Chiński projektant przerabia buty na maski antysmogowe. Kosztują nawet 40 tysięcy złotych

Katarzyna Mordalska 06.12.2016
Maska antysmogowa
Fotografia: www.instagram.com/zhijunwang

Wang Zhijun tworzy maski ze sportowego obuwia wartego nawet 10 tysięcy dolarów.

Środki ochrony przed smogiem kojarzą się głównie z białymi maseczkami na gumce. I takie obrazy docierają także z Chin, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza nasila się z roku na rok.

Zaledwie rok temu do Chin dotarła rekordowa fala zanieczyszczeń, a w Pekinie po raz pierwszy w historii został ogłoszony czerwony alarm. W czasie jego obowiązywania nałożono na mieszkańców restrykcje dotyczące przemieszczania się prywatnymi samochodami, zamknięto niektóre instytucje, w tym szkoły i przedszkola, a nawet wstrzymano pracę wybranych zakładów produkcyjnych.

Działania mające na celu zahamowanie procesu gromadzenia się smogu nad chińskimi miastami to jedno. Druga kwestia to doraźne radzenie sobie z problemem. Maski autorstwa Wang Zhijun stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie ludzi, którzy próbują połączyć użyteczność z modą. Obywatele Chin noszą maski z konieczności, dla ochrony przed skrajnym zanieczyszczeniem, ale wciąż doskwierał im brak wyboru i ograniczona oferta, którą swoimi projektami poszerza kreator.

Rekordowe ceny za modne maski

Chiński projektant odpowiada na zapotrzebowanie modowe, tworząc maski z drogich butów sportowych. Pod nóż idzie obuwie m.in. takich marek, jak Adidas, Nike czy Puma - i często są to egzemplarze z limitowanych kolekcji.

Najdroższa maska została wykonana z rzadkiej pary sneakersów Adidasa, za które trzeba było zapłacić 10 tysięcy dolarów - czyli ponad 40 tysięcy złotych. Największą popularnością wśród sympatyków mody cieszy się maska wykonana z pomarańczowo-szarych adidasów, model Kanye West Yeezy 350 Boost.

Od czasu pierwszych eksperymentów z maskami, do stworzenia których Wang Zhijun wykorzystywał połączenie materiałów z elementami obuwia, do dziś stworzył ponad 20 unikalnych masek, wykonanych w całości z kolekcjonerskiego obuwia i wyposażonych w specjalny filtr ochronny.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów