17.05.2018 16:37

Jak wygląda zamykanie naczynek na twarzy? Poznaj wskazania i przebieg zabiegu

Coraz więcej osób zmaga się z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi na twarzy. Tworzą one "pajączki" i nieestetyczny rumień. Dlatego zamykanie naczynek w gabinecie medycyny estetycznej cieszy się dużą popularnością. Kiedy skorzystać z zabiegu, jakim jest zamykanie naczynek? I jak on przebiega?

Kobieta dba o swoją skórę

Fotografia: Shutterstock

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli twoim problemem są już pękające naczynka, nie zwlekaj. Same kosmetyki nie wystarczą. Pomyśl o zabiegu, jakim jest zamykanie naczynek.

Zobacz także: Stylistka Kate Middleton ujawniła sekret jej pięknej cery. Idealna myjka do twarzy jest najważniejsza

Czym są rozszerzone naczynka?

Rozszerzone naczynka prześwitują przez naskórek, tworząc na nim "pajęczą sieć". Jeżeli nie są leczone, mogą nawet pękać, a wtedy łączą się i tworzą rumień na skórze. Wygląda to jak permanentne zaczerwienienie. Najczęściej rozszerzone naczynka pojawiają się na skórze delikatnej i wrażliwej. I to w okolicach policzków, brody i nosa.

Rozszerzone naczynka – przyczyny

Rozszerzone naczynka mogą się pojawić pod wpływem wielu czynników. Najczęściej widoczne są:

 • po alkoholu
 • po wypiciu gorące herbaty albo kawy
 • po spożywaniu pikantnych potraw
 • w chwilach wzmożone stresu
 • podczas zmian temperatury i skrajnej pogody – mocnego wiatru albo upału

Zamykanie naczynek – wskazania

Masz rozszerzone naczynka, które obejmują coraz większą część skóry twarzy albo zaczęły pękać? A może towarzyszy ci nieustanny rumień? To właśnie wskazania do zabiegu, jakim jest zamykanie naczynek.

Zamykanie naczynek – przeciwwskazania

Nie zawsze możemy poddać się zabiegowi, jakim jest zamykanie naczynek. Nie powinny tego robić kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Zamykanie naczynek niewskazane jest dla osób z cukrzycą, łuszczycą, bielactwem czy zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Zamykanie naczynek – przebieg

Zamykanie naczynek wykonuje się najczęściej przy użyciu lasera. Najpierw lekarz medycyny estetycznej oceni, jak głęboko zlokalizowane są rozszerzone naczynka i ile ich jest. Wtedy dobiera odpowiednią długość fali, którą je "potraktuje". 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy stosować kwas salicylowego.

Laserowe zamykanie naczynek – metody

 1. Naczynka można zamknąć zabiegiem z użyciem lasera IPL. Głowica urządzenia emituje światło, które zamyka naczynka. Laserowe zamykanie naczynek przeznaczone jest dla osób o jasnej cerze, u których widać „pajączki” na twarzy. Cena za skórę całej twarzy to nawet 1000 zł. A zabieg trzeba powtarzać.
 2. Drugim popularnym zabiegiem jest ten przy użyciu lasera VPL. To metoda dla osób, u których pojawił się rumień. Sprawdza się także przy mniejszych naczynkach, do których nie dotarło światło lasera IPL. Jeden taki zabieg, który obejmuje same policzki, kosztuje 300 zł.
 3. Kolejną metodą zamykania naczynek jest elektrokoagulacja. To zamykanie naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Każde naczynko zamykane jest oddzielnie, a koszt takie jednego „pstryknięcia” waha się od 20 do 50 zł.

Zalety zamykania rozszerzonych naczynek

Każda z powyższych metod zamykania rozszerzonych naczynek sprawia, że dochodzi do podgrzewania głębszych warstw skóry. A to pobudza je do produkcji kolagenu i elastyny. Czyli skutkiem ubocznym zamykania naczynek jest ujędrnienie skóry i jej odmłodzenie.

Jak dbać o skórę po zabiegu zamykania naczynek

Skóra po zabiegu zamykania naczynek musi być chroniona przed słońcem i specjalnie pielęgnowana. Należy używać wyłącznie kosmetyków do cery naczynkowej. Dobrze, aby były łagodne i bez zapachu. Takie kosmetyki – wyposażone w witaminę K i lipidy – zapobiegają ponownemu rozszerzaniu naczynek.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, do których warto się zastosować po laserowym zamykaniu naczynek:

 • unikać opalania przez miesiąc po zabiegu
 • nie ćwiczyć
 • nie stosować makijażu
 • nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu
 • nawilżać skórę kilka razy dziennie

Zamykanie naczynek – powikłania

Powikłania po zabiegu zamykania naczynek występują u znikomej części osób – u ok. 2 proc. Do powikłań należą:

 • pęcherze i strupy
 • siniaki
 • przebarwienia skóry (najczęściej u osób o ciemniejszej karnacji
 • infekcje skóry

Zamykanie naczynek ma aspekt nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Dlatego każdy, kto boryka się z problemem widocznych na twarzy "pajączków" powinien o nim pomyśleć.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Czy poświęcasz dużo czasu na pielęgnację skóry twarzy?

Autor: Paulina Ermel