Trądzik torbielowaty - jak się go pozbyć?

Martyna Wojciechowska 26.07.2018
Trądzik torbielowaty
Fotografia: Shutterstock

Trądzik torbielowaty to jedna z najpopularniejszych chorób skóry, objawiająca się charakterystycznymi ropnymi torbielami na skórze. Zwykle pojawia się na początku w jednym miejscu na twarzy i szybko się rozprzestrzenia. Trądzik torbielowaty można leczyć na kilka sposobów. Poznaj szczegóły.

Trądzik torbielowaty, zwany też trądzikiem grudkowo-cystowym, jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia odmian trądziku. Znacznie różni się od trądziku różowatego czy trądziku młodzieńczego.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku torbielowatego? W naszym artykule prezentujemy skuteczne metody na usunięcie go raz na zawsze.

Zobacz także: Ten produkt spożywany w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na ludzką pamięć. Badania nie pozostawiają wątpliwości

Krosty wypełnione ropną substancją mogą pojawiać się pojedynczo lub grupowo. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze są bolesne.

Ropne cysty nie muszą, ale mogą być zakażone. Wszystko zależy od tego, czy zostały zaatakowane przez bakterie. Jeżeli tak, to może dojść do zakażenia innych osób, np. poprzez używanie tego samego ręcznika, który staje się siedliskiem bakterii. Właśnie dlatego osoby zmagające się z trądzikiem nie powinny używać ręczników innych osób.

Trądzik torbielowaty - przyczyny

Trądzik torbielowaty powstaje pod wpływem gruczołów łojowych

Trądzik torbielowaty - objawy

Trądzik torbielowaty u każdego może wyglądać trochę inaczej. Zwykle przybiera kilka postaci. Zaliczamy do nich:

  • ropne cysty,
  • bolesne krostki,
  • grudkowe wypryski,
  • guzki na skórze.

Najczęściej trądzik torbielowaty pojawia się na policzkach, czole i brodzie. Na początku wygląda niewinnie - krostki są niewielkich rozmiarów i pojawiają się pojedynczo. Jednak z czasem objawy trądziku torbielowatego mogą być coraz bardziej widoczne.

Torbiele mogą osiągać wielkość nawet kilku centymetrów. Jeżeli zobaczysz pierwsze objawy tej choroby na swojej skórze, natychmiast powinieneś udać się na wizytę do dermatologa. Pod żadnym pozorem nie próbuj wyciskać niedoskonałości.

Trądzik torbielowaty - leczenie

Trądzik torbielowaty może być leczony na 3 sposoby. Każdy z nich polega na stosowaniu określonych środków. Do wyboru mamy:

  • antybiotyki do stosowania doustnego,
  • retinoidy - izotretynoina do stosowania doustnego,
  • preparaty antykoncepcyjne.

Zanim lekarz wybierze odpowiednią terapię, powinien wykonać szereg badań. Jednym z najważniejszych jest badanie hormonalne. Skierowanie na takie badanie otrzymasz od lekarza rodzinnego. Wynik badania hormonalnego będzie miał wpływ na dobór konkretnych leków/preparatów i ich dawkowanie.

Ważne jest, aby wybrać się do sprawdzonego dermatologa, który ma doświadczenie w leczeniu tego rodzaju trądziku. Przyjmowanie zbyt mocnych leków może skończyć się problemami zdrowotnymi pacjenta.

Leczenie trwa od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od tego, w jak bardzo zaawansowanym stopniu jest trądzik torbielowaty. Następnie rozpoczyna się faza stabilizująca. Ważne, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej. Wtedy całkowite usunięcie objawów choroby zajmie znacznie mniej czasu. Podstawą jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne stosowanie leków.

Blizny po trądziku torbielowatym są zmorą wielu osób w różnym wieku. Usunięcie ich wymaga długiego leczenie. Nie mamy też gwarancji, że całkowicie je usuniemy.Im szybciej rozpoczniemy proces leczenia, tym lepiej. W przypadku leczenia blizn po trądziku najlepiej sprawdzi się aloes, który ma właściwości regeneracyjne, nawilżające oraz przeciwutleniające.

Trądzik torbielowaty - domowe sposoby

Trądzik torbielowaty może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. Do jego powstawania przyczyniają się hormony, stres, niezdrowy tryb życia. Można próbować wyleczyć go na własną rękę, jednak w tym przypadku nie będziemy mieć pewności, czy przyniesie to upragniony efekt.

Metody domowe nie mają aż tak silnego działania jak antybiotyki, jednak też mogą okazać się skuteczne (pod warunkiem, że trądzik nie jest bardzo nasilony).

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku torbielowatego, zastosuj kilka zabiegów domowych. Do najpopularniejszych należą: maseczka z kurkumy, wywar z rumianka i ocet jabłkowy.

Zobacz także: Obwód jej talii zmniejszył się o prawie 8 centymetrów, bo wyeliminowała jeden składnik. Detoks trwał 30 dni

Autor: Martyna Wojciechowska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów