To jest jeden z niewielu składników, których działania nikt nigdy nie podważył

Martyna Kraus 15.07.2016
Srebro w kosmetykach
Fotografia: East News

Srebro jest od wielu lat obecne w przemyśle kosmetycznym, a to dlatego, że jego skuteczności nie udało się jeszcze nikomu podważyć. 

Srebro jest stosowane najczęściej jako składnik przeciwbakteryjny. W kosmetyce używa się formy jonowe tego pierwiastka oraz nanocząsteczki srebra. Dzięki temu jest bezpieczne, nietoksyczne i nie pozostaje w ciele. Poza zwalczaniem drobnoustrojów, srebro wpływa na pracę gruczołów łojowych i zapobiega stanom zapalnym skóry. Przyspiesza jej regenerację i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr czy niska temperatura.

Równoważy także wydzielanie sebum oraz reguluje nawilżenie cery. Dlatego stosuje się je w kosmetykach do skór tłustych i mieszanych. Pielęgnacja twarzy trądzikowej i łojotokowej, to nie wszystko. Ze względu na właściwości niwelujące efekt zmęczonych oczu, srebro znajduje zastosowanie także w produktach do pielęgnacji okolic powiek. W tym przypadku działa uelastyczniająco, nawilża i likwiduje obrzęki.

Srebro kontra bakterie

Skoro pierwiastek ten potrafi niszczyć bakterie, zwrócono uwagę, że działa także na drobnoustroje, które rozkładają pot. Znajdziemy go więc w antyperspirantach i dezodorantach do stóp. Nie tylko chroni przed poceniem, ale także reguluje pracę gruczołów, przez co może wspomagać leczenie nadpotliwości.

Ciekawe jest też, że srebro działa jak płaszcz ochronny na skórze. Atakuje bakterie, które chcą dostać się do naskórka i je neutralizuje. Dzieje się tak, ponieważ jony srebra reagują z białkami naskórka tworząc wspólnie powłokę, której bakterie nie są w stanie przebić. Dobra wiadomość jest też taka, że mimo wielu lat stosowania tego pierwiastka, wirusy wciąż nie są na niego odporne, co oznacza, że jeszcze długo będzie skuteczny.

Modelka
Fotografia: East News

Srebro w popularnych kosmetykach

Srebro jako naturalny antybiotyk dla skóry jest najczęściej stosowne w kosmetykach działających przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jest wykorzystywane nie tylko jako składnik aktywny, ale także środek konserwujący, przedłużający trwałość kosmetyku. Rosyjskie kosmetyki Babuszka Agafia sięgnęły po srebro w przypadku kilku produktów. Jego jony zostały wykorzystane w kremie do rąk i paznokci. Pierwiastek w nim zawarty przeciwdziała starzeniu się skóry i rozjaśnia. Składnik ten oferują także krem-żel do powiek, krem-żel do stóp czy krem do ciała tej rosyjskiej marki.

Mniej znaną, aczkolwiek obiecującą firmą, której wszystkie produkty bazują na srebrze jest Microsilver Plus. Znajdziemy w niej antybakteryjny dezodorant w kulce, który likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstanie przykrego zapachu potu. Ponadto marka sprzedaje kosmetyki do pielęgnacji twarzy o różnych potrzebach: łojotokowej, szczególnie wrażliwej i suchej, a także krem do stóp czy szampon przeciwłupieżowy. Inna, wciąż mało popularna polska marka Barca 4 human, także produkuje kosmetyki ze srebrem. Seria The Line of Graal zawiera kremy na dzień i na noc z problemami trądzikowymi, mydło, kosmetyki do stóp, a także ampułki do mezoterapii. Wszystkie z oznaczeniem stężenia srebra i bazujące właśnie na tym składniku.

Srebro w dermokosmetykach

Marka kosmetyków profesjonalnych Clarena także wykorzystuje dobroczynne działanie srebra. Składnik ten znalazł się m.in. w żelu przygotowującym skórę do depilacji. Dzięki niemu preparat działa ściągająco i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych. W kosmetykach do stóp tej firmy,srebro ma łagodzić podrażnienia i spowalniać rozwój drobnoustrojów.

Modelka
Fotografia: East News

Pierwiastek znajdziemy także w dermokosmetykach Invex Remendis. Linia Silver Touch ma za zadanie leczyć skórę z chorób grzybiczych i łojotoku. Dlatego znajdziemy w niej preparaty do stóp, kosmetyki przeciwłupieżowe i kosmetyki do twarzy. Jednym z produktów godnych uwagi jest tonik „Monojonowe srebro” działający przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Dedykowany jest cerom tłustym, mieszanym i skłonnym do zmian skórnych. Podobne działanie zapewnia płyn do ciała „Monojonowe Srebro Ag124 w roztworze boru z krzemem organicznym”, które jest polecane do pielęgnacji całego ciała.

Prozdrowotne właściwości srebra nie są wyłącznie chwytem marketingowym. Gdyby ten pierwiastek faktycznie nie działał już dawno straciłby popularność. Tymczasem zastosowanie kruszców wciąż rośnie. Jedynym ograniczeniem jakie może zablokować drogę do sięgnięcia po srebro w kosmetyce są uczulenia. W każdym innym przypadku nie ma przeciwwskazań do stosowania tego pierwiastka w pielęgnacji skóry. Warto wypróbować go także by zaspokoić ciekawość i zaczerpnąć odrobiny luksusu w codziennej pielęgnacji.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów