15.07.2016 15:43

To jest jeden z niewielu składników, których działania nikt nigdy nie podważył

Srebro jest od wielu lat obecne w przemyśle kosmetycznym, a to dlatego, że jego skuteczności nie udało się jeszcze nikomu podważyć. 

Srebro w kosmetykach

Fotografia: East News

Srebro jest stosowane najczęściej jako składnik przeciwbakteryjny. W kosmetyce używa się formy jonowe tego pierwiastka oraz nanocząsteczki srebra. Dzięki temu jest bezpieczne, nietoksyczne i nie pozostaje w ciele. Poza zwalczaniem drobnoustrojów, srebro wpływa na pracę gruczołów łojowych i zapobiega stanom zapalnym skóry. Przyspiesza jej regenerację i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr czy niska temperatura.

Równoważy także wydzielanie sebum oraz reguluje nawilżenie cery. Dlatego stosuje się je w kosmetykach do skór tłustych i mieszanych. Pielęgnacja twarzy trądzikowej i łojotokowej, to nie wszystko. Ze względu na właściwości niwelujące efekt zmęczonych oczu, srebro znajduje zastosowanie także w produktach do pielęgnacji okolic powiek. W tym przypadku działa uelastyczniająco, nawilża i likwiduje obrzęki.

Srebro kontra bakterie

Skoro pierwiastek ten potrafi niszczyć bakterie, zwrócono uwagę, że działa także na drobnoustroje, które rozkładają pot. Znajdziemy go więc w antyperspirantach i dezodorantach do stóp. Nie tylko chroni przed poceniem, ale także reguluje pracę gruczołów, przez co może wspomagać leczenie nadpotliwości.

Ciekawe jest też, że srebro działa jak płaszcz ochronny na skórze. Atakuje bakterie, które chcą dostać się do naskórka i je neutralizuje. Dzieje się tak, ponieważ jony srebra reagują z białkami naskórka tworząc wspólnie powłokę, której bakterie nie są w stanie przebić. Dobra wiadomość jest też taka, że mimo wielu lat stosowania tego pierwiastka, wirusy wciąż nie są na niego odporne, co oznacza, że jeszcze długo będzie skuteczny.

Modelka

Fotografia: East News

Srebro w popularnych kosmetykach

Srebro jako naturalny antybiotyk dla skóry jest najczęściej stosowne w kosmetykach działających przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jest wykorzystywane nie tylko jako składnik aktywny, ale także środek konserwujący, przedłużający trwałość kosmetyku. Rosyjskie kosmetyki Babuszka Agafia sięgnęły po srebro w przypadku kilku produktów. Jego jony zostały wykorzystane w kremie do rąk i paznokci. Pierwiastek w nim zawarty przeciwdziała starzeniu się skóry i rozjaśnia. Składnik ten oferują także krem-żel do powiek, krem-żel do stóp czy krem do ciała tej rosyjskiej marki.