08.08.2016 11:00

Ten kosmetyk miał pomagać, a podnosi ryzyko zachorowania na raka o 80%

Marketingowcy i kampanie swoje, a badania swoje. W każdej kobiecej gazecie znajdziemy reklamy takich produktów. 

Płyn do higieny intymnej jest szkodliwy

Fotografia: East News

Lekarze ginekolodzy, pielęgniarki i naukowcy są zgodni co do tego, że praktyka codziennego używania płynów do higieny intymnej, której uczą nas kolorowe magazyny i popularne programy, jest szkodliwa dla zdrowia.

Okazało się, że stosowanie tych kosmetyków ma więcej negatywów niż pozytywów. Wysuszają one miejsca intymne, podrażniają skórę, powodują uczulenia, niszczą naturalną florę bakteryjną i negatywnie wpływają na pH pochwy oraz gospodarkę hormonalną. Ponadto, najnowsze badania przeprowadzone przez National Institute of Environmental Health Sciences, wykazały dodatkowo, że istnieje związek między stosowaniem płynu do higieny intymnej, a zachorowaniami na raka jajników

Miały pomagać, a szkodzą

Analiza badań została opublikowana na łamach czasopisma "Epidemiology". Naukowcy przez sześć lat przebadali 41 654 kobiet w wieku od 35 do 74 lat. W czasie badań wszystkie uczestniczki wypełniały kwestionariusze na temat praktyk dotyczących używania produktów do higieny intymnej. Dowiedziono, że używanie tego rodzaju kosmetyków powoduje wzrost ryzyka zachorowania o 80%. To naprawdę przerażające dane, które bardzo przemawiają do wyobraźni i zachęcają do zastanowienia się nad produktami, których używamy na co dzień. 

Specjaliści alarmują, że ta część wymaga innego podejścia do codziennej pielęgnacji niż reszta ciała. Wbrew temu, co mówią nam media, pochwa jest organem, który sam potrafi zadbać o swoją higienę. Ta część ciała sama wydziela naturalne płyny zapewniające utrzymanie jej w czystości. Kosmetyki z kolei usuwają te wydzieliny i powodują ryzyko podrażnień lub chorób. Nie ma więc potrzeby używania jakichkolwiek specjalnych środków do higieny intymnej, które dodatkowo zawierają toksyczne, rakotwórcze substancje, takie jak parabeny, bisphenol A, ftalany, detergenty i pochodne formaldehydu. Oczywiście, jeżeli odczuwamy wyjątkowo silną potrzebę stosowania tego rodzaju kosmetyków, powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na ich wybór. Należy wybierać przede wszystkim kosmetyki o naturalnym składzie i używać ich nie częściej niż dwa razy w tygodniu. 

To nie pierwszy raz, kiedy okazuje się, że produkt, który wiele osób uznawało za specjalistyczny, a nawet często lek ginekologiczny, wymaga większej uwagi przy stosowaniu. Jak widać, zawsze należy konsultować się ze specjalistami, ponieważ to oni, a nie reklamy czy artykuły sponsorowane powinny nam mówić, co jest dla nas dobre, a co nie.