15.07.2016 13:31

Szczypta soli, szczypta pieprzu. Te składniki powinny być w składzie kosmetyków

Mają bardzo dobry wpływ zarówno na skórę, jak i włosy. 

Modelka

Fotografia: East News

Sól jest składnikiem naturalnym, pozyskuje się ją ze źródeł w glebie oraz morzu. W związku z tym, że największym stopniem zasolenia charakteryzuje się Morze Martwe, właśnie to źródło uznaje się za najlepsze miejsce wydobycia soli wykorzystywanej do pielęgnacji urody. Ta z głębi ziemi, również jest bogata w mikro i makroelementy, służące pielęgnacji włosów i ciała. Natomiast pieprz przez wiele setek lat był produktem na tyle ekskluzywnym, że stosowano go jako walutę przetargową. Wszystko za sprawą miejsc jego pozyskiwania. Każda z jego odmian rośnie wyłącznie w krajach egzotycznych.

Działanie i funkcje soli

Najpopularniejszym efektem, jaki przynosi sól jest zmiękczanie i dokładne oczyszczanie ciała oraz porów skóry. Dodatkowo, białe złoto redukuje tkankę tłuszczową, pobudza także ukrwienie skóry, dzięki czemu skutecznie walczy z cellulitem, tym samym ujędrniając skórę. Działa relaksacyjnie, dlatego najczęściej wykorzystuje się ją do peelingów czy kąpieli. Składnik ten w takcie masaży przyspiesza przemianę materii, co sprawia, że woda nie zalega w ciele.

Sięgając po kosmetyki z solą poprawimy gęstość włókien kolagenowych, co przełoży się na wygląd ciała. Sól zawartą w kosmetykach do pielęgnacji włosów uważa się za składnik kontrowersyjny, który działając oczyszczająco, może również zmatowić pasma i wysuszyć skórę głowy. Nie dotyczy to jednak produktów do włosów z solą morską. Składnik ten w szamponach i odżywkach dotlenia skórę głowy i regenerują ją.

Rodzaje soli dodawane do kosmetyków

Sól z Morza Martwego to bogactwo składników świetnie działających na ciało i umysł. Nie tylko poprawia jego stan, ale także leczy z depresji czy nerwic. W połowie składa się chlorku magnezu. Reszta to chlorek potasu, sód, chrom, cynk, żelazo, miedź oraz mangan. Ten specyficzny skład sprawia, że jest bardzo wilgotna. W związku tym, po kąpieli w soli z Morza Martwego, ciało jest bardzo dobrze nawilżone, a stan skóry ulega poprawie. Osoby mające problem z nadpotliwością, zauważą, że sól spowalnia pracę gruczołów potowych.

Modelka

Fotografia: East News

Niestety, istnieją też sole, które nie zawsze wpływają wyłącznie korzystnie na nasze ciała. Są to substancje powierzchniowo czynne, które mają funkcję myjącą i odtłuszczającą. Sprawia to, że czasami wysuszają skórę i mogą powodować podrażnienia. Najbardziej popularny rodzaj soli, która nie zawsze jest kosmetykiem pożądanym, to Sodium Laureth Sulfate, czyli tzw. SLS. Świetnie oczyszcza ciało, ale również pozbawia je warstwy lipidowej.

Równie często występująca w kosmetykach sól to tzw. Sodium Chloride, czyli nic innego jak sól kuchenna. Jest ona składnikiem poprawiającym jakość kosmetyków, wpływającym na ich gęstość oraz redukującym nieprzyjemny zapach innych substancji. Uważa się ją za komponent bezpieczny, jednak stosowana w zbyt dużym stężeniu może podrażniać i wysuszać skórę.