Bezpieczne opalanie w solarium – to możliwe? Wystarczy zastosować się do kilku zasad

Paulina Ermel 17.04.2018
Kobieta opala się w solarium
Fotografia: Shutterstock

Nie masz możliwości i czasu, aby wygrzewać się na plaży w pełnym słońcu? Solarium może być rozwiązaniem dla ciebie. Jednak aby opalać się w taki sposób, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o tym, że narażamy nasze zdrowie na szwank.

Wielu lekarzy powtarza, żeby opalanie na słońcu i na solarium ograniczyć do minimum. Jednak kilka prostych zasad sprawi, że będziesz mogła korzystać z obu tych sposobów w miarę bezpiecznie.

Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?

Solarium – co zrobić, żeby opalanie było bezpieczne

 • dowiedz się, czy brane przez ciebie leki albo stosowane leki nie sprawiają, że jesteś bardziej wrażliwa na promienie UV. Najlepiej będzie jeśli wizytę w solarium skonsultujesz z lekarzem.
 • sprawdź rodzaj lamp i łóżek – promieniowanie UVA nie powinno przekraczać 0,3 wat na m2. Zwróć uwagę na czas opalania w łóżku rekomendowany przez solarium. Powinien trwać minimum 15 minut – wtedy wiemy, że lampy nie są zbyt mocne. Dodatkowo warto zwrócić na to, czy łóżko jest wyczyszczone i zdezynfekowane.
 • nie opalaj się codziennie – dopuszczalny czas wystawiania skóry na promieniowanie UV nie powinien przekraczać 10h w ciągu roku – bez względu na to, czy opalamy się na słońcu czy w solarium. Wizytę powtarzaj co 2-3 dni, nie częściej. I nie korzystaj z niego dłużej niż 10 dni.
 • zasłoń wrażliwe miejsca takie jak oczy, twarz czy brodawki. Nie wchodź do łóżka bez specjalnych okularów.

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Wiele osób korzysta z tego rodzaju nabywania opalenizny, gdyż jest dostępna przez cały rok. Niestety nie jest dobra dla zdrowia. Badania dowodzą, że promieniowane UVA emitowane przez lampy w specjalnych łóżkach opalających przyspieszają procesy starzenia skóry i mogą doprowadzić nawet do pojawienia się raka skóry.

Do pewnego czasu dominował pogląd, że jedynie promienie UVB, na które narażeni jesteśmy, kiedy leżymy na słońcu, mają zły wpływ na naszą skórę. Lekarze szybko go obalili – światło lamp solaryjnych również może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego najlepiej zrezygnować z tego rodzaju opalania.  

Zobacz także: Myślałaś o użyciu samoopalacza przed sylwestrem? Ten kosmetyk może zrujnować twoje zdrowie!

Solarium a fototyp skóry

To, jaką dawkę promieni UV może bezpiecznie przyswoić nasza skóra, zależne jest od naszej zdolności do produkcji melaniny. A to z kolei określane jest za pomocą naszego fototypu. Wyróżniamy 3 podstawowe fototypy skóry.

Rodzaje fototypów

 • północnoeuropejski – jasna skóra, jasne włosy (blond lub jasny brąz), niebieskie, zielone oczy. Skóra o tym fototypie szybko czerwienieje na słońcu i  łatwo ją poparzyć
 • środkowoeuropejski – jasna bądź śniada skóra, włosy ciemny blond i brązowe, brązowe oczy. Osoby o takiej skórze mogą dłużej leżeć na słońcu i opalają się na brązowo.
 • południowoeuropejski – skóra śniada – od jasnobrązowej po oliwkową – ciemne włosy i ciemne oczy. Skóra o tym fototypie jest odporna na poparzenia słoneczne.

Solarium – ważne informacje

 • nie powinny korzystać z niego kobiety w ciąży i w czasie okresu
 • z tego rodzaju opalania powinny zrezygnować także osoby z chorobami skóry i układu krążenia
 • efekty opalania na solarium widać dopiero po kilku sesjach. Zbyt długa jednorazowa wizyta w solarium skutkować może jedynie poparzeniami, a nie atrakcyjnym złocistym odcieniem skóry
 • po wizycie w solarium należy dużo pić, a o skórę dbać przy pomocy nawilżających kremów

Od solarium można się uzależnić

Takie uzależnienie ma nawet swoją fachową nazwę – tanoreksja. Osoba, która cierpi na tę przypadłość uważa, że wciąż nie jest wystarczająco opalona. Przez ciągłe powtarzanie zabiegu jej skóra wygląda na starą i zniszczoną.

Zobacz także: Łyżeczka do herbaty może zapobiec rakowi skóry! Naukowcy stworzyli miarkę idealną

Solarium leczy?

To popularny mit. Opalanie z pewnością wpływa na nasze dobre samopoczucie. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z trądzikiem. Dowiedziono, że promienie UV mogą łagodzić objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy pokrzywki. Ale tylko jeśli takie leczenie odbywa się przy użyciu konkretnych, specjalistycznych lamp i pod czujnym okiem lekarza.

Zobacz także:  Trwała i bezpieczna opalenizna przez cały rok? Poznaj sposoby na skórę muśniętą słońcem

Opalanie w solarium – współczesny problem

Coraz więcej osób korzysta z solarium i coraz więcej choruje na czerniaka lub raka skóry. Badacze biją na alarm i doradzają, aby całkowicie zrezygnować z tej metody. Wprowadzane są ustawy, które określają wiek osoby, która może sama uczęszczać do solarium. Wszystko w celu zminimalizowania liczby osób chorujących na nowotwory.

Zobacz także: Bezpieczne opalanie w solarium – to możliwe? Wystarczy zastosować się do kilku zasad

Inne sposoby opalania

 • kąpiel słoneczna – nie jest zalecana przez dermatologów. Jeżeli jednak spędzamy na słońcu niewiele czasu i unikamy przebywania na nim w okolicach południa, nie jest tak źle. Możemy zastosować też przyspieszacz opalania, który sprawi, że opalimy się dużo szybciej i nie będziemy musieli spędzać na słońcu tyle czas.
 • samoopalacze i bronzery – mogą być stosowane przez cały rok i są bezpieczne dla naszej skóry
 • opalanie natryskowe – bezpieczne, efekt widoczny już po chwili

Wiele osób decyduje się na opalanie w solarium, gdyż jest to szeroko dostępna, niedroga i skuteczna metoda opalania. Opalenizna jest trwała i można o nią dbać cały rok. Jednak solarium ma też swoje wady takie jak poważne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego właśnie powinno być stosowane z umiarem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Paulina Ermel

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów