14.07.2016 09:21

Retinol to tajemnicza witamina młodości przywracająca skórze blask

Retinol jest jednym z niewielu komponentów kosmetyków, którego odmładzające działanie udowodnione naukowo. Warto wiedzieć, jak powinniśmy go stosować.

Modelki

Fotografia: ONS

Retinol to popularna nazwa aktywnej witaminy A, która jest używana w kosmetykach. Potocznie nazywana jest witaminą młodości, a wszystko dzięki jej odmładzającym właściwościom. Składnik ma działanie przeciwstarzeniowe, przyspiesza odnowę naskórka, poprawia jego elastyczność i pomaga w walce z przebarwieniami. Dodatkowo aktywuje produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia elastyczność skóry.  

Dobry start dla kosmetyków zawierających retinol

Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu, który zawarty jest w pożywieniu. Jednak z biegiem lat, pod wpływem promieniowania słonecznego (zwłaszcza promieniowania UVA) proces ten słabnie. W konsekwencji zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, a włókna tkanki łącznej tracą elastyczność. Przez to skóra staje się sucha i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Z tego powodu niedobory witaminy A należy regularnie uzupełniać. Najlepiej stosować suplementację zastępczą lub nakładać ją bezpośrednio na skórę, dzięki temu znacznie dłużej zachowa ona młody i promienny wygląd.

Modelka

Fotografia: East News

 
Zgodnie z opiniami kosmetologów i dermatologów kurację retinolem powinno rozpocząć się w okolicach 35. roku życia. Jednak w praktyce może okazać się, że organizm domaga się tego składnika znacznie wcześniej. Warto sięgnąć po niego, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki, dlatego zdarza się, że po kosmetyki z witaminą młodości sięgają nawet 25-latki.

Świadome stosowanie przyniesie pożądane efekty

Retinol wspomaga produkcję kolagenu, dlatego pomaga zwalczyć już istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo można liczyć na poprawę kolorytu i elastyczności skóry. Efekty stosowania kosmetyków z witaminą Aznacznie szybciej widać u osób młodych. Jednak badania wykazują, że poprawa w wyglądzie skóry jest widoczna po 3 miesiącach. Należy pamiętać, że aktywna postać witaminy A to substancja o bardzo silnym działaniu. Kosmetyk, aby był skuteczny, musi zawierać odpowiednie stężenie czystego retinolu, które nie powinno być niższe niż 0,25 %, ale nie wyższe niż 1%.