Pryszcze na czole. Przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć

Lucyna Juchiewicz 24.08.2020 AKTUALIZACJA: 26.08.2020
pryszcze na czole
Fotografia: Shutterstock

Pryszcze na czole powstają niekiedy z przyczyn od nas niezależnych, jednak w wielu przypadkach możemy im zapobiec. Jeśli jednak już się pojawiły, to możemy w łatwy i szybki sposób się ich pozbyć. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Pryszcze na czole a trądzik

Pryszcze na czole mogą się pojawiać sporadycznie i wówczas ich przyczyną zwykle jest stosowanie przez dłuższy czas nieodpowiedniej diety, wahania poziomu hormonów lub stres. Niekiedy jednak wypryski takie przyjmują postać bardziej nasiloną. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym, krostkowym lub grudkowo-krostkowym, rzadziej skupionym, ropowiczym lub bliznowcowym. W każdym z poszczególnych rodzajów trądziku występują inne pryszcze na czole, a ich przyczyną mogą być nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Zmiany takie są typowe dla okresu dojrzenia i u ich podłoża leżą zwykle wahania poziomu hormonów. W niektórych przypadkach jednak pryszcze na czole powstają też w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry, nadużywania alkoholu lub palenia papierosów.

Zobacz także: Ta dieta została okrzyknięta najgorszą na świecie! A wielu z nas ją stosuje

Przyczyny powstawania pryszczy na czole

Powyżej wymieniliśmy już kilka przyczyn powstawania pryszczy na czole (wahania poziomu hormonów, nieodpowiednia dieta, stres, alkohol, papierosy). Jeśli jednak żadne z powyższych przyczyn nas nie dotyczą, prawdopodobnie źródło ich powstawania leży gdzie indziej. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na powstawanie pryszczy na czole?

  • Nadmierne wytwarzanie łoju (sebum) oraz nadmierne rogowacenie komórek przewodów wyprowadzających sebum na powierzchnię skóry,
  • Aktywność bakterii Propionibacterium acnes,
  • Uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo zachorowania u osób, których oboje rodziców cierpiało na trądzik, wynosi ponad 50%.

Rodzaje wyprysków na czole

Pryszcze na czole mogą mieć różną postać, w zależności od rodzaju trądziku. W przypadku trądziku zaskórnikowego mamy do czynienia z wągrami, czyli niewielkimi, czarnymi krostkami, którym najczęściej towarzyszy intensywny łojotok. W przebiegu trądziku krostkowego pryszcze na czole przyjmują początkowo postać zaczerwienienia i niewielkich guzków. W kolejnym etapie powstawania napełniają się one ropą i na skórze tworzy się stan zapalny. Takie pryszcze na czole, a także na nosie, brodzie i policzkach, trudno się goją i mogą pozostawiać blizny. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego pryszcze na czole mogą pojawiać się w postaci twardych wypukłości wypełnionych łojem. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja sebum oraz zaburzenia procesów złuszczania naskórka na czole.

Jak się pozbyć pryszczy na czole?

Podstawową zasadą, jakiej powinniśmy się trzymać, chcąc się pozbyć pryszczy na czole, jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i zachowanie higieny. Używamy więc wyłącznie delikatnych kosmetyków o właściwościach nawilżających. Nie powinny one zawierać alkoholu, który wysusza i podrażnia skórę, a dodatkowo stymuluje ją do produkcji większej ilości sebum. W poważniejszych przypadkach pozbędziemy się pryszczy na czole tylko przy zastosowaniu środków farmakologicznych, zabiegów medycyny estetycznej lub kosmetologii. Nierzadko konieczne jest stosowanie antybiotykoterapii. Warto tu jeszcze dodać, że pryszczy nie wolno dotykać, ani tym bardziej wyciskać, ponieważ zwiększamy w ten sposób ryzyko dodatkowego zakażenia.

Jak się pozbyć pryszczy na czole domowymi sposobami?

Jeśli pryszcze na czole pojawiają się sporadycznie i nie są związane z większymi problemami skórnymi, można zastosować jeden z kilku podanych poniżej sposobów, by się ich pozbyć. Dobrą metodą na wysuszenie i zmniejszenie widoczności wyprysków jest na przykład użycie pasty do zębów. Nakładamy ją na pryszcz i pozostawiamy na co najmniej 15 minut (a najlepiej na noc). Świetne efekty osiągniemy też, smarując pryszcze na czole kilkakrotnie w ciągu dnia sokiem wyciśniętym z cytryny. Wyprysków można się pozbyć, nakładając punktowo na twarz maseczkę z cynamonu i miodu. Działa ona wysuszająco i antybakteryjnie. W przypadku czerwonych, zaognionych pryszczy na czole, dobrze jest przyłożyć do nich kostkę lodu. Dodajmy jeszcze na koniec, że warto skorzystać z leczniczej mocy ziół, z których przygotowujemy papkę, a następnie nakładamy na twarz w formie maseczki. Nagietek, lipa, żywokost lekarski i aloes to zioła, które pomogą nam szybko pozbyć się pryszczy na czole.

Zobacz także: Bluszczyk kurdybanek, kondratek i obłożnik. Co warto o nim wiedzieć?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów