Jak dbać o tatuaż? Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu

Katarzyna Leszczyńska 07.01.2020 AKTUALIZACJA: 27.01.2020
Blondynka w białej sukience i z tatuażem na plecach idzie po plaży
Fotografia: Shutterstock

Łatwo jest podjąć decyzję o zrobieniu tatuażu. Czy jednak później łatwo jest ten tatuaż pielęgnować? Podpowiadamy, jak o niego zadbać, żeby cieszyć się pięknym obrazkiem na ciele!

Tatuaże dawniej kojarzyły się z czymś złym. W dzisiejszych czasach jednak są coraz popularniejsze, a jednocześnie dla wielu ich posiadaczy są ważnym symbolem. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej decydują się na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kiedy jednak zdecydujemy się na tatuaż, warto o niego odpowiednio zadbać. Dzięki temu o wiele szybciej nam się zagoi i jednocześnie będzie o wiele lepiej wyglądał, zwłaszcza po kilku latach jego noszenia. A nie oszukujmy się, tatuaż robi się zazwyczaj na całe życie.

Zobacz także: Znaczenie tatuaży – 15 najpopularniejszych wzorów

Jak dbać o tatuaż – przygotowanie skóry do tatuowania

Nawilżanie to podstawa zarówno przed wykonaniem tatuażu, jak i po samym zabiegu. Już na tydzień przed tatuowaniem powinniśmy zacząć przygotowywać naszą skórę. Dlatego też miejsce, gdzie chcesz mieć obrazek, koniecznie smaruj codziennie kremem nawilżającym lub balsamem. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. Pij czystą wodę. W samym dniu wykonywania tatuażu zrezygnuj jednak z kofeiny, która może rozszerzyć naczynia krwionośne i rozrzedzić krew. Podobnie jest z alkoholem i używkami. Z tych zrezygnuj już na 48 godzin przed sesją.

Pozostając na moment przy dietetycznym przygotowaniu do tatuowania, warto pamiętać o tym, żeby przed samym zabiegiem zafundować sobie sycący posiłek. Dzięki odpowiedniej dawce energetycznej nasz organizm o wiele lepiej zniesie sesję, zwłaszcza taką, która trwa aż kilka godzin. Ważna jest też odpowiednia suplementacja. Wzbogacenie diety o cynk poprawi kondycję naszej skóry, przyspieszy później gojenie tatuażu i zminimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji.

Są też kwestie fizyczne, które są istotne przed wykonaniem tatuażu. Przede wszystkim w miejscu, gdzie chcemy mieć wykonany obrazek, koniecznie trzeba pozbyć się owłosienia. Najlepiej ogolić takie miejsce jednorazową maszynką, ponieważ depilacja może spowodować uszkodzenia, które utrudnią wykonywanie tatuażu. Podczas sesji ważny jest też odpowiednio dobrany ubiór. Twój strój powinien być luźny, zwłaszcza w miejscu tatuażu. Powinien być też tak dobrany, żebyś bez problemu odsłonił to miejsce podczas sesji. Pamiętaj też o kolorystyce – jasne kolory o wiele łatwiej jest ubrudzić tuszem lub krwią.

Zobacz także: 12 ciekawych wzorów na tatuaż na ramieniu! Co musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz?

Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o tatuaż po zabiegu

Pielęgnacja tatuażu po zabiegu jest podobna w wielu punktach do tej sprzed sesji. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych elementach.

Tatuażysta powinien zaraz po zabiegu przemyć naszą skórę, zdezynfekować ją i zabezpieczyć folią. Tak przygotowany opatrunek zdejmujemy dopiero po 2-4 godzinach i przebywamy delikatnie wodą i mydłem. Pamiętaj, że nie może być to zwykłe mydło z drogerii. Najlepiej, żeby było to mydło antybakteryjne, które zawiera substancje łagodzące ranę. Następnie niczym nie przykrywamy tatuażu, żeby nasza skóra miała dostęp do powietrza.

Zobacz także: Małe tatuaże to popularna ozdoba – co warto o nich wiedzieć?

Co jakiś czas smarujemy tatuaż kremem nawilżającym – nawet kilka razy dziennie. Gdy krem wsiąknie, dopiero wtedy nakładamy na tatuaż świeżą folię. Staraj się jednak robić to wyłącznie na sen oraz podczas wyjść z domu. Gdy przebywasz w domu i normalnie funkcjonujesz, tatuaż powinien być odsłonięty, żeby skóra mogła oddychać. Dzięki temu nasza rana szybciej się zagoi. Folię na wyjścia z domu i sen nakładamy przez około 2-3 dni.

Podczas gojenia się tatuażu warto zrezygnować z treningów fizycznych, które mogą sprawić, że do naszego tatuażu dostanie się pot. Trzeba unikać także basenów oraz wizyt na solarium.

Strupków, które pojawią pod tatuażem, lepiej nie odrywać. Same powinny odpaść, zwłaszcza, jeżeli odpowiednio pielęgnujemy nasz obrazek. Rana powinna zagoić się po upływie 2-3 tygodni. Przez ten czas staraj się unikać również alkoholu, który może spowodować wydłużenie procesu gojenia.

Zobacz także: Tatuaż na plecach damski – piękne i subtelne wzory dla każdej z nas

Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o tatuaż po zagojeniu

O pielęgnacji tatuażu nie można zapominać nawet wtedy, gdy nasza rana już się zagoi. Codzienna pielęgnacja nadal jest bardzo istotna. Trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i dobierać kosmetyki, które będą działały na nią ochronnie. Dzięki temu nie wda się zakażenie, a nasz obrazek będzie cały czas wyglądało świeżo i będziemy mogli pochwalić się pięknymi kolorami.

Jak zatem pielęgnować tatuaż po zagojeniu? Przede wszystkim pamiętaj o stosowaniu specjalnego kremu do tatuażu lub masła do tatuażu. Sięgaj także po takie produkty, które mają działanie antybakteryjne. I ciesz się swoim pięknym tatuażem przez długie lata!

Zobacz także: Tatuaż na szyi to poważny krok. Co warto o nim wiedzieć i na jaki się zdecydować? Podpowiadamy 10 wzorów!

Do tej artystki ustawiają się kolejki po tatuaż! Tworzy niezwykłe damskie tatuaże z motywem roślinnym.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów