14.06.2018 12:47

Masz piegi i chcesz się ich pozbyć? Zobacz, skąd się biorą i jakie są na nie sposoby

Piegi to nic innego jak niewielkie, brunatne bądź czerwone plamki, które występują głównie na nosie i policzkach. Jak powstają i jak się ich pozbyć? Zebraliśmy dla was kilka ciekawych porad.

Piegowata dziewczyna

Fotografia: Shutterstock

Piegi to zaburzenie polegają na złym rozłożeniu barwnika w skórze. Dlaczego źle się rozkłada? Na skutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Piegi możemy podzielić na dwie grupy – na zwykłe i na te, które powstają pod wpływem promieni słonecznych. Czym się różnią i jak zminimalizować ryzyko ich powstania?

Zobacz także: Trend z lat 90. powraca do łask! Ta fryzura stała się prawdziwym hitem

Piegi – rodzaje

Piegi zwykłe są małe, jasnobrązowe i okrągłe. Natomiast piegi powstałe podczas wystawiania skóry na słońce są ciemniejsze i mają bardziej nieregularny kształt. Piegi od słońca najczęściej pojawiają się na ramionach i plecach. A te zwykłe na policzkach i nosie.

Piegi – przyczyny powstawania

Piegi mają podłoże genetyczne. Jeżeli twoi rodzice je mieli, jest duża szansa, że pojawią się także u ciebie. Pojawiają się u małych dzieci i w późniejszym wieku. Mogą same zaniknąć albo stawać się bardziej widoczne. Najczęściej piegi występują u osób o jasnej karnacji, o rudych włosach i/albo zielonych oczach.

Piegi – jak zapobiegać powstawaniu

Choć piegi możemy odziedziczyć po rodzicach, możemy także zapobiegać ich powstawaniu. Albo postarać się o to, aby były mniej widoczne. Jak zapobiegać pojawieniu się piegów:

 • nie przebywać na słońcu w godzinach 10-16
 • pamiętaj o kapeluszu z szerokim rondem
 • stosuj kremy z filtrem
 • latem noś lekkie, zwiewne ubrania

Jak pozbyć się piegów

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać piegom niż później je usunąć. Istnieją jednak specyfiki i sposoby, które rozjaśniają piegi i je zmniejszają. Najpopularniejsze to:

 • kremy rozjaśniające skórę – najczęściej zawierają kwasy, które po miesiącach stosowania wybielają piegi
 • retinoidy – powinno się je stosować razem z kremami rozjaśniającymi
 • terapia laserowa – to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania piegów
 • leczenie światłem
 • zamrażanie piegów płynnym nitrogenem
 • unikanie słońca

Naturalne sposoby na piegi

Istnieją także naturalne sposoby, które pozwolą choć odrobinę rozjaśnić piegi. Najpopularniejsze z nich to:

 • maseczka z nagietkasuszone płatki kwiatów zalej gorącą wodą. Po wystygnięciu tak powstałą papkę nałóż na miejsca, gdzie masz piegi. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
 • maseczka z mąki ziemniaczanej – zmieszaj mąkę ziemniaczaną z wodą utlenioną. Nałóż na twarz, pozostaw na skórze i pozwól zastygnąć. Zdejmij, kiedy zacznie się kruszyć. Później nałóż na twarz tłusty krem.
 • piegi można też usunąć za pomocą wcierek z soku z cytryny.

Piegi – profesjonalne usuwanie

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pozwala ci pozbyć się piegów, możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Tam piegi można usunąć za pomocą specjalnych zabiegów, które dają efekty.

 1. Krioterapia – polega na mrożeniu i leczeniu skóry za pomocą niskich temperatur. Trzeba powtórzyć ją w kilku seriach, a koszt takiej serii to ok. 400 zł.
 2. Peeling chemiczny – służy do ścierania naskórka, a jednocześnie umożliwia rozjaśnienie plam na skórze – nawet tych głęboko położonych.
 3. Zabiegi z użyciem urządzenia IPL – działa podobnie do lasera.
 4. Zabiegi z użyciem lasera bromkowo-miedziowego – działa on na piegi, przebarwienia i naczynka. Niestety akie zabieg jest bardzo drogi.

Jak uwydatnić piegi

Są osoby, którym piegi zupełnie nie przeszkadzają. Wręcz chcą je eksponować i zrobią wszystko, aby zawsze zdobiły ich nos i policzki. Co zrobić, aby były bardziej widoczne?

 1. Przede wszystkim zrezygnuj z mocnego podkładu. Ogranicz się do pudru transparentnego, który zmatowi twój nos, ale pozostawi piegi widoczne.
 2. Podkreślaj skórę świecącymi drobinkami – uwydatnią one piegi.

Czy zabiegi usuwania piegów są skuteczne – opinie

Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo opinii kobiet, które próbowały różnych metod, aby pozbyć się piegów. Komentarze są różne, ale przeważają takie, że nie da się ich do końca usunąć.

"

Niestety nie ma na razie cudownego środka dzięki któremu mogłabyś się pozbyć piegów. Wszystkie kremy, zabiegi działają doraźnie - skórę można rozjaśnić (zmniejszyć różnice między widocznymi piegami a karnacją), ale wraz z pierwszym mocniejszym słoneczkiem (już nawet wiosennym) piegi znowu wrócą. "

"

Nie wypędzaj biednych piegów ze swojego noska! Piegi są śliczne, romantyczne i moim zdaniem dodają niesamowicie dużo uroku. "

"

Piegów całkiem się nie pozbędziesz. Ewentualnie możesz je rozjaśnić wywarem z natki pietruszki, ale musisz używać go regularnie i cierpliwie czekać na efekty. "

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
Najmodniejszy makijaż na lato 2018:

Jak często w trakcie dnia oczyszczasz twarz?

Autor: Paulina Ermel