Pękające naczynka - jak się ich pozbyć? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Martyna Wojciechowska 23.05.2018
Pękające naczynka
Fotografia: Sutterstock

Pękające naczynka to problem, z którym wiele z nas nie może się uporać. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się ich raz na zawsze. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powstają pękające naczynka oraz poznasz kilka trików, dzięki którym nieestetyczne pajączki i podskórne siateczki będą przeszłością.

Pękające naczynka pojawiają się zwykle na nogach. Narażone są na nie osoby w każdym wieku - zarówno te dojrzewające, jak i te w wieku późnej starości. Pękające naczynka często są też zmorą kobiet w ciąży.

Mimo że pękające naczynka nie są groźne dla naszego zdrowia, to mogą zwiastować późniejsze problemy. Nieleczone pękające naczynka mogą doprowadzić bowiem do przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Jak zatem się ich pozbyć?

Zobacz także: W jakiej kolejności należy nakładać kosmetyki na twarz

Pękające naczynka - skąd się biorą?

Wyróżniamy dwa rodzaje pękających naczynek: siateczki podskórne i pajączki (wenulektazje). Pajączki to nic innego jak poszerzone naczynka włosowate o około milimetr. Występują tuż pod skórą i są koloru niebieskiego lub czerwonego. Wyglądają jak małe odnóża pająka, stąd nazwa pajączki.

Siateczki podskórne to żyły siatkowate cienkościenne, które w przeciwieństwie do pajączków znajdują się w głębokiej warstwie skóry. Poszerzają się one o około 3 milimetry. Są one koloru niebieskiego. Zwykle możemy zauważyć je na łydkach i na udach.

Powodów powstawania pękających naczynek może być wiele. Mogą być przenoszone genetycznie z pokolenia na pokolenie. Pękające naczynka powstają u osób, w których rodzinie występowały choroby żył, ale nie tylko.

Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku dojrzewania i menopauzy oraz kobiet w ciąży. Jeśli występują u ciebie zmiany hormonalne, też jesteś narażony na pękające naczynka. Przez zaburzenia hormonalne ścianki naczynek stają się słabsze i cieńsze. Ponadto są mniej podatne na poszerzania i kurczenie się.

Nadwaga i otyłość, przesiadywanie na słońcu bez stosowania ochrony, dojrzały wiek oraz brak ruchu mogą sprzyjać poszerzaniu się naczynek krwionośnych.

Zobacz także: Domowe sposoby na pozbycie się trądziku. 4 dziewczyny podzieliły się swoją historią

Zabiegi na pękające naczynka na nogach

Na pękające naczynka na nogach można zastosować różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne ( są one przeprowadzane tak samo często jak zabiegi mające na celu zamykanie naczynek). Należą do nich: skleroterapia, skleroterapia piankowa Tessariego, zabieg z użyciem lasera pulsującego i elektrokoagulacja.

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatów, które powodują zrastanie się naczynek. W zależności jakiej wielkości jest naczynko, zabieg ten wykonuje się jednokrotnie lub nawet kilkukrotnie.

Skleroterapia piankowa Tessariego to jedna z odmian skleroterapii. Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się spienionej substancji farmakologicznej, która trafia prosto do naczynka.

Na pękające naczynka na nogach poleca się też zabieg z użyciem lasera pulsującego. Jego światło pochłania czerwony barwnik krwi, niszcząc w tym czasie ścianki naczynka. Następnie jest ono pochłaniane przez tkanki.

Elektrokoagulacja to zabieg elektrochirurgiczny polegający, który ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych. Później zostają one pochłonięte przez układ limfatyczny, a na koniec następuje ich wydalenie.

Jeżeli nie chcecie poddać się zabiegom kosmetycznym, możecie też skorzystać z innej metody. Forumowiczki polecają szczególnie zastosować maści z kasztanowca:

Można kupić w aptece maść za kasztanowca i wyciąg z kasztanowca do połykania. Ja stosowałam jedynie maść i rzeczywiście po kilku tygodniach smarowania nóg 2 razy dziennie naczynka lekko zbladły.

Którą metodę na pękające naczynka zastosujecie?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Martyna Wojciechowska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów