Odżywcza eksplozja, czyli zalety stosowania kosmetyków z witaminą C

Martyna Kraus 14.07.2016 AKTUALIZACJA: 20.01.2020
Modelka
Fotografia: East News

Witamina C znajduje się w wielu produktach do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, ale jej wpływ na kondycję skóry wciąż pozostaje niedoceniony.

Dermatolodzy są zgodni, że witamina C (kwas L-askorbinowy) ma bardzo dobry wpływ na wygląd skóry. Podawana w odpowiednim stężeniu jest w stanie znacznie poprawić jej kondycję. Kosmetyki z dodatkiem witaminy C dodają skórze blasku, stymulują syntezę kolagenu, mają silne działanie antyoksydacyjne (chronią przed wolnymi rodnikami) i wspomagają ochronę przeciwsłoneczną.

Uzupełnianie niedoborów

Kwas L-askorbinowy to ważna dla organizmu witamina, która uczestniczy w wielu procesach biochemicznych. Jednak organizm ludzki w odróżnieniu od większości zwierząt nie jest w stanie jej syntezować. Dlatego musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem lub aplikowana na skórę.

Witamina C bardzo szybko rozkłada się pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, promieniowania UV i dymu papierosowego. Niestety ilości dostarczane z pożywieniem są wykorzystywane przez organizm, a do skóry trafia jedynie znikoma ilość. Dlatego wraz z upływem lat jej odpowiedni poziom może być zapewniony jedynie przez stosowanie odpowiednich kosmetyków lub suplementację doustną.

Modelka
Fotografia: East News

Działania pożądane

Kosmetyki z kwasem L-askorbinowym mają działanie wygładzające i odmładzające – zwiększają gęstość skóry właściwej i spłycają drobne zmarszczki. Skutecznie walczą ze stanami zapalnymi i wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenia się skóry. Stymulują syntezę kolagenu i wzmacniają warstwę lipidową naskórka, dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Łagodzą podrażnienia (są polecane osobą cierpiącym na atopowe zapalenie skóry) i wzmacniają naczynia krwionośne, co może być pomocne przy problemach z naczynkami i sińcami pod oczami. Zapewniają ochronę przed słońcem i walczą ze skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce w przeszłości.

Jednak najbardziej spektakularnym, a zarazem najszybciej widocznym efektem, jaki dają kosmetyki z witaminą C, jest rozświetlenie i wyrównanie kolorytu. Wszystko dzięki zwiększonej syntezie kolagenu. W rezultacie skóra staje się wyraźnie gładsza, dobrze nawilżona i napięta. A co za tym idzie, jest promienna i wygląda młodziej.

Wybór odpowiedniego kosmetyku

Warto pamiętać, że kwas askorbinowy występuje w dwóch postaciach - L i D. Jednak tylko forma lewoskrętna (L) może być przyswajana przez ludzki organizm i wykorzystywana przez skórę, dlatego w kosmetykach należy szukać właśnie kwasu L-askorbinowego.
Czysta witamina C na jedną wadę. Jest bardzo niestabilna, a ma to związek z jej hydrofilowym charakterem - jest rozpuszczalna w wodzie a nierozpuszczalna w tłuszczach. Dlatego po rozpuszczeniu w wodzie staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne (światło, tlen, temperaturę) i za wysokie pH. Pod ich wpływem może ulec rozkładowi i stracić swoje właściwości, a tym samym nie przenikać do głębokich warstw skóry.

Modelka
Fotografia: East News

Aby temu zapobiec, kosmetyki nie powinny zawierać wody (lub mieć jej znikomą ilość), mieć odpowiednie stężenie kwasu askorbinowego (maksymalnie 20%), pH poniżej 3,5, zawierać w składzie alkohol oraz glikole, być przechowywane w lodówce (bez dostępu światła i tlenu). Najlepiej, jeżeli będą zamknięte w słoiczku lub buteleczce wykonanej z ciemnego szkła.

Dzięki zachowaniu takich środków ostrożności witamina może wniknąć do skóry właściwej. Co więcej, będzie w niej kumulowana i pozostanie przez 3 dni. Regularna aplikacja kosmetyków z witaminą C spowoduję, że kwas L-askorbinowy będzie w niej obecna przez cały czas. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów