14.07.2016 13:50

Odżywcza eksplozja, czyli zalety stosowania kosmetyków z witaminą C

Witamina C znajduje się w wielu produktach do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, ale jej wpływ na kondycję skóry wciąż pozostaje niedoceniony.

Modelka

Fotografia: East News

Dermatolodzy są zgodni, że witamina C (kwas L-askorbinowy) ma bardzo dobry wpływ na wygląd skóry. Podawana w odpowiednim stężeniu jest w stanie znacznie poprawić jej kondycję. Kosmetyki z dodatkiem witaminy C dodają skórze blasku, stymulują syntezę kolagenu, mają silne działanie antyoksydacyjne (chronią przed wolnymi rodnikami) i wspomagają ochronę przeciwsłoneczną.

Uzupełnianie niedoborów

Kwas L-askorbinowy to ważna dla organizmu witamina, która uczestniczy w wielu procesach biochemicznych. Jednak organizm ludzki w odróżnieniu od większości zwierząt nie jest w stanie jej syntezować. Dlatego musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem lub aplikowana na skórę.

Witamina C bardzo szybko rozkłada się pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, promieniowania UV i dymu papierosowego. Niestety ilości dostarczane z pożywieniem są wykorzystywane przez organizm, a do skóry trafia jedynie znikoma ilość. Dlatego wraz z upływem lat jej odpowiedni poziom może być zapewniony jedynie przez stosowanie odpowiednich kosmetyków lub suplementację doustną.

Modelka

Fotografia: East News

Działania pożądane

Kosmetyki z kwasem L-askorbinowym mają działanie wygładzające i odmładzające – zwiększają gęstość skóry właściwej i spłycają drobne zmarszczki. Skutecznie walczą ze stanami zapalnymi i wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenia się skóry. Stymulują syntezę kolagenu i wzmacniają warstwę lipidową naskórka, dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Łagodzą podrażnienia (są polecane osobą cierpiącym na atopowe zapalenie skóry) i wzmacniają naczynia krwionośne, co może być pomocne przy problemach z naczynkami i sińcami pod oczami. Zapewniają ochronę przed słońcem i walczą ze skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce w przeszłości.