Naukowcy wyjaśniają, jak często należy brać prysznic. Obalają wiele mitów z tym związanych

Anna Respondek 25.09.2017
Jak często brać prysznic?
Fotografia: Pexels

Odwieczna zagadka została wyjaśniona. 

Od małego rodzice przyzwyczają nas do tego, że o higienę należy dbać. Szorowanie zębów, częste mycie rąk i oczywiście wieczorny prysznic, to tylko podstawa, o której należy pamiętać. Nie wszyscy traktują te "przykazania" z taką obowiązkowością.

Wygląda na to, że sceptycy codziennego brania prysznica mogą mieć rację. Naukowcy odkryli, że tak częste kąpiele, z użyciem szamponów i mydła, mogą w dużej mierze przyczyniać się do zanikania "dobrych" mikorbów, które "mieszkają" na ludzkiej skórze.

Mikroby, czyli drobnoustroje, to bakterie, a nawet grzyby, które w odpowiednich ilościach pomagają człowiekowi zachować zdrowie, a nawet życie, ponieważ korzystnie wpływają na działanie układu immunologicznego i pracę serca.

Branie codziennie prysznica stało się modne w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. To presja społeczna wpłynęła na taki stan rzeczy bardziej niż potrzeba codziennej kąpieli. Ale gruczoły, które produkują nieprzyjemny zapach ciała, znajdują się jedynie pod pachami i w okolicach krocza, nie na całym ciele - wyjaśnia profesor Stephen Schumack.

Według naukowca codzienne branie prysznica usuwa naturalny tłuszcz, który skóra produkuje, aby chronić swoje komórki. 

To (częste branie prysznica - przyp.red.) może zniszczyć komórki skóry i narazić je na działanie bakterii i wirusów - przestrzega.  

Nie da się określić ile razy w tygodniu należy brać prysznic. Każdy organizm działa inaczej, jedni ludzie pocą się bardziej, inni mniej. Ma to związek również z porą roku, a u kobiet także z momentem cyklu menstruacyjnego. Dlatego najlepiej kąpać się wedle zapotrzebowania własnego organizmu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów