14.07.2016 12:01

Naturalne składniki w kosmetykach są naprawdę skuteczne

Naturalne produkty do pielęgnacji z założenia powinny gwarantować wyższą skuteczność, ale ich działanie musi być naukowo udowodnione. 

Modelki

Fotografia: ONS

Kupując kosmetyki często zastanawiamy się, czy składniki w nich zawarte faktycznie działają. Prawdą jest, że bogactwa naturalne to pierwsze źródło, z którego czerpali kosmetolodzy tworząc kremy czy balsamy do ciała.

Z biegiem czasu technologia poszła do przodu, tworząc chemiczne odpowiedniki działania naturalnych substancji. Niejednokrotnie tańsze, ale też nie zawsze skuteczniejsze. Chociaż składniki naturalne mają swoich przeciwników, to znacznie większą i silniejszą grupę stanowią fani takiej pielęgnacji. Warto więc dowiedzieć się na które z nich postawić wybierając produkty pielęgnacyjne. Jeśli jednak trudno nam uwierzyć, że dany składnik naturalny faktycznie działa, kupmy oddzielnie samą substancję i sprawdźmy, jak reaguje na nią nasze ciało.

Od dawien dawna kobiety smarują się czystym masłem shea, olejem kokosowym czy olejem arganowym, robią peelingi z soli morskiej, okładają się błotem i algami. To tylko kilka przykładów wskazujących, ponieważ składniki naturalne znajdziemy w prawie każdym kosmetyku, który mamy w domu. Oznacza to, że naturalne wyciągi i inne substancje, które dała nam ziemia nie są tylko domeną kosmetyków organicznych.

Skuteczne oleje w kosmetykach

Jednymi z najbardziej popularnych naturalnych olei są kokosowy i arganowy. Gdyby nie były skuteczne, na pewno nie zyskałyby takiej sławy. Olej z orzechów kokosa zawiera minerały takie jak wapń, potas, magnez, cynk, żelazo i fosfor. Do tego witaminy z grupy B, oraz C i E. Jednak jego głównymi składnikami szeroko wykorzystywany w kosmetyce są kwasy. Połowę składu tego tłuszczu stanowi kwas laurynowy działający antywirusowo i przeciwgrzybicznie, przez co wzmacnia odporność. Olej kokosowy to także źródło antyoksydantów, chroniących skórę przed starzeniem się. Posiada właściwości nawilżające, więc niejednokrotnie stosowany jest jako składnik balsamów i maseł do ciała czy produktów do pielęgnacji włosów, a nawet jako samodzielny kosmetyk do demakijażu.

Modelki

Fotografia: ONS

Olej arganowy, zwany złotem Maroka również stanowi tajemnice piękna wielu kobiet. To źródło kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, steroli roślinnych i potężnej dawki witaminy E. Posiada właściwości regenerujące i ujędrniające. Cechy te sprawiają, że może z powodzeniem być stosowany jako balsam do ciała, kosmetyk na trądzik czy produkt regenerujący włosy i paznokcie. Olej tłoczony jest ręcznie z pestek owoców drzew arganowych, które rosną tylko w jednym miejscu na świecie, czyli południowo-zachodniej części Maroka. Wydają owoce co 2 lata, po osiągnięciu przez drzewa wieku 40-60 lat. Te czynniki rzutują na cenę oleju arganowego. Niestety przez to, że jest o wiele droższy od kokosowego, rzadziej można go spotkać w dużej dawce w kosmetykach.

Nie możemy też zapomnieć o popularnej oliwie, czyli oleju z oliwek. To jeden z najdłużej stosowanych tłuszczy w kosmetyce. Początkowo znany w krajach śródziemnomorskich, szybko zyskał sławę na pozostałej części kontynentu. Olej z oliwek wytwarzany jest do celów kosmetycznych z pestek owocu, tłoczonych na zimno. Jest świetnym antyoksydantem, poza tym zawiera witaminy A (retinol), E (antyutleniacz), D, K. Odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, jest naturalnym filtrem UV, świetnie nawilża, regeneruje skórę trądzikową i chroni przed starzeniem. Oliwę z oliwek znajdziemy więc w kremach do twarzy, balsamach do ciała, kosmetykach do pielęgnacji włosów, mieszankach olejków, tonikach czy produktach do demakijażu oraz mydłach.