Kosmetyki z lanoliną - sposób na suchą skórę

Paulina Ermel 24.02.2020
Kobieta pielęgnuje swoją skórę
Fotografia: Shutterstock

Kosmetyki z lanoliną to remedium na suchą skórę. Jak działają kosmetyki z lanoliną i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć? Sami zobaczcie!

Kosmetyki z lanoliną stanowią pokaźną i różnorodną grupę kosmetyków, które służą do pielęgnacji i leczenia niedoskonałości skóry. Czym jest zatem ta lanolina, która stanowi podstawę wielu produktów niezbędnych do zadbania o suchą skórę? Poznajcie jej właściwości!

Kosmetyki z lanoliną - czym jest lanolina

Lanolina to wosk pochodzenia zwierzęcego otrzymywany podczas oczyszczania owczej wełny. W kosmetyce wykorzystuje się ją głównie dlatego, że jest ona mieszanką estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami - np. cholesterolem. Warto pamiętać, że do produktów pielęgnacyjnych zawsze dodawana jest lanolina oczyszczona, czyli odpowiednio przygotowana. Wyróżniamy dwa rodzaje lanoliny oczyszczonej:

  • bezwodna - ma kolor ciemnożółty albo nawet brązowy i jej zapach przypomina zapach alkoholu
  • uwodniona - ma ona jasny żółty kolor, nie ma zapachu, a zawartość wody w niej waha się od 25 do 28 proc.

Lanolina jest substancją, która świetnie współpracuje z wodą - razem tworzą emulsję, która stanowi właśnie składnik wielu kosmetyków.

Kosmetyki z lanoliną - właściwości

Lanolina ma szereg cennych właściwości, które pozwalają kompleksowo zadbać o naszą skórę. Nic dziwnego więc, że kosmetyki z lanoliną są popularne i powstaje ich tak dużo. Jakie właściwości mają kosmetyki z lanoliną?

  • świetnie wiąże wodę i nie traci przy tym swojej konsystencji
  • ma bardzo podobny skład do warstwy lipidowej naskórka człowieka
  • zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które prowadzą do podrażnień skóry, zaczerwienienia czy uczulenia
  • oczyszcza skórę
  • zmiękcza ją
  • natłuszcza i wygładza skórę

Biorąc pod uwagę tak cenne właściwości, nie ma się co dziwić, że lanolina stanowi podstawę wielu zwykłych kosmetyków i dermokosmetyków.

Kosmetyki z lanoliną - zastosowanie

Kosmetyki z lanoliną to często produkty, w których lanolina stanowi świetną bazę. Wszystko dlatego, że łatwo dodać do niej inne substancje aktywne - np. witaminy, ekstrakty roślinne. Dzięki lanolinie substancje te lepiej się wchłaniają i są doskonale przyswajane przez organizm.

Kosmetyki z lanoliną najczęściej zawierają też szereg substancji o podobnych do lanoliny właściwościach. Dlatego w kosmetykach z lanoliną, które przeznaczone są głównie do pielęgnacji suchej skóry, możemy często znaleźć też mocznik czy kwas mlekowy. Kosmetyki z taką mieszanką nawilżają skórę, natłuszczają, ale też wygładzają.

Kosmetyki z lanoliną obejmują nie tylko kremy, balsamy czy maści, ale też pomadki do ust. Jednak na tym nie koniec jej właściwości. Otóż sprawdza się ona nie tylko w pielęgnacji skóry, ale też w pielęgnacji włosów.

Kosmetyki z lanoliną na włosy

Kosmetyki z lanoliną przydadzą się nam także do pielęgnacji włosów. Przede wszystkim sprawdzają się one w opiece nad zniszczonymi włosami. To kosmetyki, które polecane są osobom o przesuszonych włosach lub takich, które są zniszczone farbowaniem włosów. Mogą też stosować je osoby, które mają zdrowe włosy. Wówczas przez długi czas będą się cieszyć gęstą i lśniącą czupryną.

Kosmetyki z lanoliną polecane są także osobom, które mają wysoką porowatość włosów. Produkty takie bowiem je wygładzą i dostarczą do nich substancje odżywcze.

Warto pamiętać o tym, że kosmetyki z lanoliną - np. szampon wzbogacony o tę substancję - mogą nieco obciążać włosy. Wówczas mogą się one szybciej przetłuszczać i nie będą wyglądały tak pięknie, jak zakładaliśmy. Tak się dzieje w przypadku pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości. Dlatego w ich przypadku poleca się stosowanie kosmetyków z lanoliną w sprayu.

Co ważne, kosmetyki z lanoliną można przygotować samodzielnie w domu. Lanolinę dostaniemy w aptece. Wystarczy połączyć ją z ekstraktem roślinnym lub wybranym olejkiem do włosów i zaaplikować. W przypadku takich domowych kosmetyków sprawdzi się olej migdałowy na włosy lub olej słonecznikowy.

Większość z nas popełnia błędy w pielęgnacji cery. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów w dbaniu o skórę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów