Kosmetyki organiczne - czym się różnią od kosmetyków naturalnych i wegańskich?

Kosmetyki organiczne
Fotografia: Shutterstock

Kosmetyki organiczne, naturalne, wegańskie... Te nazwy coraz częściej znajdziemy na etykietach produktów do pielęgnacji skóry, jednak nie każda z nas potrafi je odróżnić. Z naszego artykułu dowiesz się, co oznacza każda z tych nazw. Ponadto podpowiemy ci, jak nie dać nabić się w butelkę podczas zakupów w drogerii.

Kosmetyki organiczne, nazywanej inaczej ekologicznymi, od kosmetyków naturalnych różnią się jednym elementem - ich składniki pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych. W ich produkcji nie korzysta się z chemicznych środków, a ich produkcja musi być oparta na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Kosmetyki organiczne

Producenci coraz częściej nazywają swoje produkty organicznymi (ekologicznymi), lecz w rzeczywistości wiele z nich nie powinno nosić takiej nazwy, gdyż zdarza się, że wcale nie są one ekologiczne. Okazuje się, że zgodnie z narzuconymi normami, wystarczy, że tylko jeden składnik będzie spełniał wymagania i już cały produkt można nazywać ekologicznym.

Jeśli zależy wam na tym, żeby wybrać w 100% kosmetyki organiczne, polecamy przed zakupem dokładnie przestudiować ich etykiety wraz ze składem. Certyfikaty Soil Association oraz  EcoCert obecne na etykiecie świadczą o tym, że produkt jest na pewno organiczny.

Kosmetyki wegańskie

Kosmetyki wegańskie wcale nie muszą być naturalne czy organiczne. Aby nazwać produkt wegańskim, nie może w nim znajdować się ani jeden składnik pochodzenia zwierzęcego oraz produkt ten nie może być testowany na zwierzętach. Obecność na etykiecie logo Vegan Society daje nam pewność, że jest on w 100% wegański.  W sklepach znajdziecie wiele kosmetyków wegańskich, zaczynając od kremów na dzień, a kończąc na tuszu do rzęs czy nawet pomadce!

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne to nie tylko te produkty mające w składzie wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia. Zgodnie z przyjętymi normami kosmetykami naturalnymi nazywamy te, które mają przynajmniej 1% jego składu jest pochodzenia roślinnego, mineralnego lub odzwierzęcego.

Oznacza to, że nawet w kosmetykach naturalnych możemy znaleźć chemiczne składniki. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że kupujemy produkt w 100% naturalny, dokładnie czytajmy składy na etykietach.

O tym, czy kosmetyk jest naturalny, może też świadczyć jego data przydatności. Pamiętajcie, że im mniej konserwantów, tym krótszy termin przydatności. Ponadto produkty naturalne powinno się przetrzymywać w lodówce, aby nie straciły swoich właściwości.

Zobacz także: Jak zakryć cienie pod oczami? Poznaj skuteczne triki!

Jak dbasz o swoją cerę? Nawet nie wiesz, że możesz popełniać takie błędy! Zobacz, jakie z nich kobiety popełniają najczęściej.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów