Ile czasu potrzeba, aby kosmetyki zaczęły działać? Specjaliści podają dokładną liczbę dni

Anna Respondek 08.12.2017
Działanie kosmetyków
Fotografia: Pexels

Wszystko zależy od przeznaczenia kosmetyku.

Kupując nowy kosmetyk, liczymy na to, że w krótkim czasie poprawi stan naszej skóry i pomoże wyleczyć trądzik lub w natychmiastowym tempie nawilży przesuszoną skórę. Niestety osiągnięcie oczekiwanych przez nas rezultatów może trochę potrwać. Czas oczekiwania różni się w zależności od przeznaczenia preparatu.

Przede wszystkim nie należy się natychmiastowo zniechęcać. W pielęgnacji skóry ważnym czynnikiem jest regularność stosowania zakupionych produktów, gdyż tylko ona może faktycznie spowodować, że zaczniemy zauważać wyczekiwane zmiany. Jak zatem działają poszczególne kosmetyki? 

giphy-downsized (27)

Oczyszczanie skóry

Dobranie odpowiedniego preparatu do oczyszczania nie jest łatwe. Należy pamiętać o tym, aby kosmetyk ten nie przesuszał skóry i nie piekł po zastosowaniu. Jeśli już trafi się na odpowiedni dla siebie żel czy płyn micelarny, efekty powinny być widoczne po pierwszym tygodniu regularnego stosowania. Oczyszczenie skóry z trądzikiem jest nieco trudniejsze. Właściwy kosmetyk powinien zawierać kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Aby zobaczyć ostateczne efekty należy poczekać trzy miesiące. 

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku nie jest łatwe i najczęściej kończy się u specjalisty dermatologa, który przepisuje odpowiednią terapię czy to hormonalną, czy antybiotykową. Jeśli jednak sam poszukujesz dobrego kosmetyku i wybierzesz ten bez kwasy salicylowego czy nadtlenku benzoilu, zmiany mogą początkowo przybrać na sile. Okres ten należy przeczekać. Jak długo? Około sześć tygodni. Po takim czasie powinny pojawić się pierwsze zmiany. Jeśli po trzech miesiącach nie zauważysz całkowitego wyleczenia trądziku, preparat należy odstawić i zmienić na inny. Komórki skóry potrzebują 28 dni na całkowitą regenerację. 

Leczenie przebarwień

W skład przebarwień skórnych zalicza się blizny potrądzikowe czy plamy słoneczne. Leczenie tego typu problemów nie trwa krótko i zazwyczaj należy nastawić się na maraton a nie sprint. Wiele czynników może wzmóc widoczność plam, na przykład nieodpowiedni poziom hormonów we krwii czy wystawienie skóry na słońce. Jeżeli używasz produktów, które obniżają poziom melatoniny w organizmie, pierwsze efekty powinny być widoczne po czterech tygodniach. Leczenie witaminą C, która pochłania wolne rodniki jest nieco dłuższe i trwa do dwóch miesięcy. 

giphy-downsized (26)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów