Jakie zalety mają farby bez amoniaku? Zobacz, którą z nich wybrać

Zuzanna Morska 23.01.2020
Farbowanie włosów
Fotografia: Shutterstock

Farby bez amoniaku to jedne z najbezpieczniejszych środków do farbowania włosów. Jakie zalety mają farby bez amoniaku i jak taki specyfik wybrać? Podpowiadamy.

Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele produktów, za pomocą których możemy farbować włosy. Dużą popularnością wśród tych specyfików cieszy się farba bez amoniaku. Jest ona bezpieczna dla naszych włosów i skóry głowy. Jak działa farba bez amoniaku, jakie ma właściwości i jak wybrać taki produkt?

Farba bez amoniaku - jak działa

Klasyczne farby do włosów zawierają amoniak. To właśnie on odpowiada za trwałą koloryzację włosów i możliwość cieszenia się kolorem włosów przez długi czas. Niestety amoniak też niszczy włosy i je mocno wysusza. Dlatego też farby z amoniakiem nie powinny być stosowane przez osoby, które mają suche włosy.

Farby bez amoniaku są dużo bezpieczniejsze i delikatniejsze. Nie obciążają włosów, gdyż nie zawierają wyniszczającego amoniaku. Mają one inne substancje koloryzujące, które tak nie drażnią skóry głowy. Działają one podobnie do amoniaku - z tą różnicą, że dużo wolniej rozchylają łuski włosów. Dzięki temu nie niszczą włosów.

Dla kogo farba bez amoniaku

Farba bez amoniaku polecana jest wielu osobom, które chcą farbować włosy i jednocześnie ich nie obciążać. Polecana jest też osobom, które mają przeciwwskazania do stosowania amoniaku. Komu polecane są farby bez amoniaku?

  • kobietom w ciąży
  • osobom, które wykazują nadwrażliwość na amoniak lub mają delikatną skórę głowy
  • osobom, które narzekają na wypadanie włosów
  • osobom, które farbują włosy bardzo często

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, farba bez amoniaku jest dla nich delikatna, a w dodatku nie ma tak mocnego zapachu, jak zwykła farba do włosów. Farba bez amoniaku jest bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.

Osoby, które są wrażliwe na amoniak lub mają tendencję do złego reagowania na składniki różnych kosmetyków, mogą mieć pewność, że farba bez amoniaku będzie dla nich łagodna. Nie obciąży ona też włosów, które mają tendencję do wypadania.

Z kolei jeżeli jesteś osobą, która często farbuje włosy, musisz wiedzieć, że farba bez amoniaku utrzymuje się na włosach nawet do 28 myć.

Zobacz także: Ta fryzura to hit na Instagramie. Sprawdź, jak ją wykonać!

Jaka farba bez amoniaku

Na rynku dostępnych jest wiele farb bez amoniaku. I choć mamy z czego wybierać, musimy zwrócić uwagę na jedną rzecz. Dobrze by było, gdyby wybrana przez nas farba bez amoniaku, zawierała też składniki odżywcze i pielęgnujące. Farba bez amoniaku powinna też zawierać substancje, które pomagają utrzymać kolor na włosach. Nie możemy też zapominać o tak ważnych substancjach nawilżających, które powinny być zawarte w farbie do włosów.

Farba bez amoniaku - wady

Farba bez amoniaku jest polecana osobom, którym zależy na koloryzacji, która nie podrażni skóry głowy i będzie delikatna dla włosów. Nie oznacza to jednak, że farba bez amoniaku nie ma wad. Jakie są jej największe wady?

  • nie niszczy włosów tak, jak farba z amoniakiem, ale wciąż nieco je obciąża
  • koloryzację za pomocą farby bez amoniaku trzeba powtarzać częściej - co 3-4 tygodnie
  • jeżeli masz dużo siwych włosów, taka koloryzacja cię nie zadowoli. Nie chodzi o to, że nie pokryje ona siwych włosów, ale o to, że szybciej się z nich "zmyje".

Jak widać każdego rodzaju farbowanie włosów ma swoje zalety i wady. Tylko od ciebie zależy, na który środek do farbowania się zdecydujesz. Możesz wybierać spośród zwykłych farb do włosów, farb bez amoniaku, ale też spośród szamponów koloryzujących czy szamponetek.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!      

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów