30.06.2016 09:46

Dzięki tym sposobom zawsze będziemy mieć promienne spojrzenie

Cienie i worki pod oczami wpływają negatywnie na nasz wygląd i samopoczucie. Dlatego warto poznać powody ich powstawania i jak najszybciej zniwelować problem. 

Sposoby na cienie i podkrążone oczy

Fotografia: East News

Sińce i podkrążone oczy to problem, który może dotyczy każdego. Sprawiają, że nie tylko wyglądamy na permanentnie zmęczonych, ale też odbierają nam dobry humor. U jednych podłożem jest genetyka i cienka skóra pod oczami, która sprawia, że widać wszystkie żyłki. Inne borykają się z problemem podkrążonych oczu z powodu niewyspania, choroby, zatrzymania wody w organizmie, a nawet złej diety. 

Przyczyny powstawania worków i cieni pod oczami

Jedną z głównych przyczyn cieni pod oczami jest genetyka. Rodzimy się z cienką skórą pod oczami i zawsze, bez względu na samopoczucie, wyglądamy na zmęczone. Może to być efekt nierównomiernej pigmentacji skóry, a także płytko osadzonych naczyń krwionośnych. Z tym rodzajem cieni najtrudniej sobie poradzić, ale nie jest to niemożliwe. Ciemne obwódki wokół oczu to często także efekt stresu, niewyspania czy palenia papierosów. Mogą być również objawem chorób wątroby, tarczycym nerek czy cukrzycy. Jeżeli wyeliminujemy wszystkie te zdrowotne przypadłości jak powód posiadania cieni pod oczami, zostaje nam już tylko genetyka i procesy starzenia się skóry, które powodują, że ta staje się cieńsza.

Natomiast sporadyczne podkówki pod oczami częściej są objawem zmęczenia, niewyspania i złej diety. Czynniki te wiążą się również z powstawaniem tzw. worków pod oczami. Jeżeli nasza dieta jest uboga w witaminy A, C, E, K czy żelazo, częściej „wychodzą na wierzch” opuchnięcia. By tego uniknąć, powinniśmy stosować dietę bogatą w antyoksydanty, które chronią skórę i organizm przed zanieczyszczeniami. Unikajmy także soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i jest powodem opuchnięć. Długotrwale opuchnięte oczy mogą być również sprawą tylko złego stanu. Jeżeli limfa krąży w naszym ciele niepoprawnie, tworzą się zastoje, których efektem są m.in. właśnie worki. Takie specyficzne opuchnięcia to również sygnał od organizmu, że nasze nerki nie pracują poprawnie.

Warto więc sprawdzić każdą z możliwości powstawania cieni pod oczami, jeśli wiemy, że podłożem nie są uwarunkowania genetyczne. Zmieńmy dietę, a przede wszystkim zróbmy niezbędne badania, które wskażą, gdzie może leżeć problem. Postawmy także na odpowiednią pielęgnacje, która chociaż na chwilę zniweluje cienie i worki pod oczami.

Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami

Problem cieni i worków pod oczami znany jest od wieków, więc medycyna naturalna i domowe metody znalazły na ten defekt już sporo odpowiedzi. Jednym z najbardziej popularnych sposobów są zimne okłady z różnych domowych specyfików, na przykład z zielonej herbaty. Zawiera przeciwutleniacze, garbniki i kofeinę, które łagodzą opuchnięcia, obkurczają naczynia krwionośne i ujędrniają skórę. Zaparzamy dwie torebki zielonej herbaty. Następnie wyjmujemy je z naparu i czekamy, aż przestygną. Aby przyspieszyć ten proces, możemy włożyć je do lodówki. Chłodne torebki herbaty kładziemy na zamknięte powieki na około 15-20 minut. Czynność powtarzamy regularnie, 1-2 razy w tygodniu.