Ceramidy - czym są i jak działają?

Malwina Wasilewska 27.01.2020 AKTUALIZACJA: 28.01.2020
pielęgnacja skóry
Fotografia: Shutterstock

Ceramidy to składnik lipidów zawartych w skórze, który wypełnia przerwy międzykomórkowe w naskórku. Ceramidy chronią naskórek przed utratą wody, a także poprawiają wchłanianie, wspierają odbudowę naskórka i przeciwdziałają działaniu szkodliwych czynników zewnętrzynych, tj. promieniowanie UV, mróz, wiatr oraz nagłe zmiany temperatury.

Ceramidy są substancjami tłuszczowymi wchodzącymi w skład budowy naskórka. Tworzą one barierę wodno-lipidową nazywaną cementem międzykomórkowym. Dzięki nim naskórek jest elastyczny, jednak z czasem jest ich coraz mniej, przez co skóra staje się wiotka.

Ubytki można wypełnić za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych, zawierających ceramidy, takich jak krem nawilżający czy balsam do ciała.

Zobacz także: O takich włosach marzą wszystkie dziewczyny! To najpopularniejszy trend tego sezonu

Ceramidy - jakie pełnią funkcje?

Ceramidy mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Dzięki nim skóra jest jędrna, nawilżona i zdrowa. Ponadto ceramidy pełnią następujące funkcje:

  • zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • tworzą barierę ochronną skóry,
  • utrzymują elastyczność warstwy rogowej naskórka,
  • przeciwdziałają złuszczaniu się martwych komórek naskórka,
  • spowalniają starzenie się skóry.

Ceramidy znajdziemy w kosmetykach nawilżających przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia skóry ze skłonnościami do trądziku, nadmiernego przesuszania się, a nawet atopowego zapalenia skóry. Produkty z dodatkiem ceramidów należy stosować codziennie - rano i wieczorem. Ceramidy zapewniają najlepsze działanie w połączeniu z innymi naturalnymi substancjami, takimi jak kwas hialuronowy.

Zobacz także: Domowe maseczki na włosy czy zabieg u fryzjera? Sprawdź, jak odbudować zniszczone kosmyki!

Ceramidy w kosmetykach

Wyróżniamy ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ceramidy pozyskiwane z roślin. Znajdziemy je m.in. w zbożach, ryżu, kukurydzy, ziemniakach, słodkich ziemniakach oraz soi.

W kosmetykach znajdziemy najczęściej 3 ceramidy wyprodukowane dzięki procesom biotechnologicznym, które zawierają takie same lipidy jak te będące składnikiem ludzkiej skóry. Są to:

  • 1 (EOP),
  • 3 (NP),
  • 6-II (AP).

Połączenie tych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz ją nawilża.

Zobacz także: Ta fryzura to hit na Instagramie. Sprawdź, jak ją wykonać!

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!      

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów