Budowa i struktura włosa. Jak powstaje i na czym polega cykl włosowy?

Malwina Wasilewska 21.01.2020
Budowa włosa
Fotografia: Shutterstock

Człowiek na swojej głowie ma średnio 100-150 tysięcy włosów składających się z 2 części - korzenia łodygi. Każdy włos przechodzi określone fazy w swoim życiu, a następnie wypada. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda jego struktura oraz poznasz fazy cyklu włosa.

Budowa włosa wydaje się mało skomplikowana, jednak warto pamiętać, że włos to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz. Włos składa się także z części, która rośnie pod skórą. I to właśnie tam odbywa się cykl włosowy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat budowy włosa oraz jego struktury.

Budowa włosa - z jakich części się składa włos?

Budowa włosa podzielona jest na 2 główne części - łodygę i korzeń zwany potocznie cebulką.  Łodyga to martwa część włosa występująca ponad powierzchnią skóry, a korzeń jest umiejscowiony w mieszku włosowym znajdującym się pod powierzchnią skóry.

Korzeń (opuszka) mieści się na brodawce włosa, a wielkość korzenia zależna jest od wielkości brodawki. Na brodawce znajdują się komórki macierzy, które są dotleniane i odżywiane dzięki naczyniom krwionośnym i włókna nerwowe skóry przylegające bezpośrednio do brodawki. To dzięki odżywianiu włos rośnie i wytwarzane są nowe komórki. W przypadku, gdy dochodzi do zniszczenia brodawki, następuje nieodwracalne zakończenie produkcji włosa.

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego umiejscowionego w zagłębieniu naskórka. Z jednego skupiska mieszków włosowych wyrastają średnio 3-4 włosy. Tuż przy mieszku znajduje się przewód gruczołu łojowego i mięsień przywłosowy. W budowie włosa wyróżniamy też mięsień przywłosowy. To on jest odpowiedzialny za efekt gęsiej skórki.

Zobacz także: Narzekasz na nadmiernie przetłuszczające się włosy? Poznaj przyczyny tego problemu!

Fazy cyklu włosa

Każdy cykl odbywa od 20 do 30 cykli, a długość cyklu wynosi od 2 do 8 lat. Po kilku latach włos wypada i w na jego miejscu rośnie kolejny. Ponadto wyróżniamy 3 fazy cyklu włosa:

  • anagen,
  • katagen,
  • telogen.

Na skórze głowy anagen trwa 2-8 lat. Zaś w przypadku brwi, rzęs i włosów na ciele trwa zwykle średnio 1-2 mies. Co ciekawe, u kobiet faza ta trwa dłużej niż u mężczyzn. W czasie tej fazy dochodzi do podziałów komórkowych.

Komórki otaczają brodawkę i powstaje opuszka. Mieszek się wydłuża do momentu, kiedy osiąga swoją ostateczną długość. Dochodzi do produkcji melaniny (barwnika). Następnie włos wyrasta ponad powierzchnię skóry. W tej fazie u człowieka znajduje się ok. 80% włosów.

Zobacz także: Prosta i skuteczna domowa maseczka nawilżająca na włosy

Katagen to druga i jednocześnie najkrótsza faza cyklu włosa. Trwa ona średnio od 1 do 2 tygodni. Mieszek zaczyna się kurczyć i zmniejsza się wielkość brodawki. W tym czasie opuszka kończy produkcję melaniny. W tej fazie znajduje się 0,5-1% włosów.

Telogen to faza, która trwa 2-3 miesiące. W tym czasie włos oddziela się od brodawki. Oznacza to, że jest nieaktywny metabolicznie. Mieszek pozostaje w spoczynku do momentu, kiedy powstaje nowy włos. W tej fazie znajduje się 15-20% włosów.

Poznaj sposoby na przetłuszczające się włosy. Sprawdź, jak zrobić naturalny szampon bez dodatku SLS!

shutterstock_79599691
Fotografia: Shutterstock

Zobacz także: Jak szybko rosną włosy? Kilka praktycznych porad, jak przyspieszyć ich porost!

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!  

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów