Oto, co dzieje się w organizmie kobiety w ciągu 10 godzin od pomalowania paznokci lakierem

Mateusz Patyk 24.03.2017
malowanie paznocki
Fotografia: East News

Sposób na piękne dłonie może okazać się gwoździem do trumny.

Badania zostały przeprowadzone przez Duke University oraz amerykańską organizację ekologiczną Environmental Working Group. Rezultaty z eksperymentu na 24 Amerykankach opisano na stronie OrganicHealthTeam.com.

Wynika z nich, że w komórkach u osób używających lakierów do paznokci gromadzą się toksyczne substancje. U wszystkich kobiet biorących udział w eksperymencie nawet po 10-14 godzinach od aplikacji kosmetyków, znaleziono chemiczne związki trującego fosforanu difenylu (wynik metabolizmu fosforanu trifenylu), którego poziom w organizmie zwiększył się aż siedmiokrotnie.

Kolorowa trutka

Naukowcy przetestowali łącznie dziesięć lakierów różnego rodzaju, w każdej próbce szukając cząsteczek tego samego związku. Fosforan trifenylu zgodnie z oczekiwaniami znaleziono aż w ośmiu przypadkach. Śladowe ilości tych chemikaliów odkryto też w dwóch pozostałych lakierach. Co ciekawe, na etykietach kolorowych flakoników nie było nawet takiej pozycji w ich składzie.

To oznacza, że statystycznie 20 procent wszystkich lakierów używanych do malowania paznokci dostępnych w sprzedaży zawiera niebezpieczne toksyny, bez żadnej o tym informacji na opakowaniu. 

Niebezpieczne skutki

Jak można przeczytać na stronie OrganicHealthTeam.com, fosforan trifenylu (w skrócie TPHP) działa negatywnie na układ endokrynologiczny, uszkadzając jego działanie i zaburzając tym samym sposób powstawania hormonów.

Jest coraz więcej dowodów na to, że TPHP może wpływać na regulację hormonalną, metabolizm, reprodukcję i rozwój - twierdzi kierująca badaniem dr Heather Stapleton.

Substancja ta jest szczególnie niebezpieczna dla dziewcząt i młodych kobiet. Regularne korzystanie z lakierów do paznokci zawierających fosforan trifenylu może bowiem zahamować naturalny rozwój organizmu i spowodować dysfunkcję prawidłowej gospodarki hormonalnej, tak istotnej w okresie dojrzewania.

Oprócz TPHP w badaniach zwrócono szczególną uwagę na występowanie w lakierach tak szkodliwych chemikaliów jak: formaldehyd, toluen i ftalan dibutylu.

malowanie paznokci
Fotografia: Pixabay.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów