15.07.2016 11:42

Barwi mnie to, ale niekoniecznie bawi. Co zawierają kosmetyki kolorowe?

Powinniśmy znać nazwy i funkcje składników kosmetyków do codziennego makijażu, aby móc uniknąć podrażnień i problemów zdrowotnych.

Modelka

Fotografia: East News

Temat niebezpieczeństwa pewnych składników kosmetyków budzi wiele kontrowersji. Fani naturalnej pielęgnacji mówią stanowcze „nie” produktom ropopochodnym, parabenom, barwnikom czy substancjom zapachowym, podczas gdy naukowcy związani z branżą farmaceutyczną lub technologią kosmetyków, podają równie logiczne kontrargumenty.  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, każdy kosmetyk wprowadzony do sprzedaży, musi być bezpieczny dla organizmu. Dlatego przed wprowadzeniem go do sprzedaży, przechodzi szereg testów i badań, określających czy może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jednak osoby ze skłonnościami do alergii lub będące zwolennikami produktów naturalnych powinny zapoznać się z substancjami uważanymi za niebezpieczne dla cery.

Parabeny

To środki konserwujące, przedłużają trwałość produktu i chronią przed rozwojem drobnoustrojów w opakowaniu. Stosowane są zarówno w farmacji, kosmetyce, jak i przemyśle spożywczym. Dużo mówi się o ich szkodliwości, o działaniu estrogennym i wpływającym negatywnie na gospodarkę hormonalną. Zarzuca się im także wywoływanie alergii i stanów zapalnych skóry. W rzeczywistości mają niski potencjał uczulający. Jest to jeden z najlepiej przebadanych surowców kosmetycznych. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie uczulają.

Modelka

Fotografia: East News

Parabeny mogą być drażniące w przypadku skór wrażliwych i alergicznych. Dla większości konsumentów są jednak bezpieczne. Wszystko dlatego, że zawartość każdego konserwantu w kosmetyku nie powinna przekraczać 1%. Dlatego parabeny, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej są stosowane w małym stężeniu. Ich negatywne właściwości są uważane za marketingowy mit, który szybko podchwyciły media. Parabeny zwykle wymieniane są na końcu składu kosmetyku, te najczęściej stosowane to: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben.

Silikony

To bezbarwne i bezzapachowe oleje lub woski. Występują w praktycznie każdej bazie pod makijaż, fluidzie, pomadkach czy korektorze. Ułatwiają poślizg kosmetyku, wygładzają skórę i wypełniają zmarszczki. Uważa się, że nie działają korzystnie na skórę, ponieważ tworzą na powierzchni ciała film, który słabo przepuszcza tlen. W związku z tym trudniej dochodzi do wymiany gazowej i skóra nie oddycha tak, jak powinna.