29.06.2016 17:01

Szkodzą, czy nie? Czyli jak naprawdę działają silikony w kosmetykach

Te kontrowersyjne składniki mają tyle samo wyznawców, co przeciwników. Dlaczego budzą tyle emocji i jak działają na skórę i włosy? 

Silikony w kosmetykach

Fotografia: East News

Coraz częściej słyszy się o negatywnym działaniu silikonów na włosy i cerę. Część koncernów kosmetycznych celowo wykorzystuje zły PR tych składników, podkreślając, że ich produkty nie zawierają silikonów. Inne, nie zmieniają receptury, wierząc, że silikony nie zrobią spustoszenia na ciele, o ile będziemy odpowiednio je pielęgnować.

Składniki te, pojawiły się już w latach 50. w kosmetyce i mimo złej sławy, producenci kosmetyków wciąż nie planują z nich zrezygnować. Silikony zyskały sławę ekspresowym działaniem. Nałożona na twarz baza silikonowa od razu ją wygładza, spłyca zmarszczki i polepsza rozprowadzanie się podkładu. Baza pod cienie sprawia, że te lepiej i dłużej się trzymają. Błyszczyki są mniej lejące i lepiej nawilżają usta, a tusze do rzęs łatwiej się rozprowadzają i osadzają na każdej kępce. Kremy do rąk wygładzają skórę, a balsamy liftingują ciało.

W sieci krążą informacje, że silikony nadbudowują się na włosach, co powoduje, że tworzy się na nich „siano” i nie docierają substancje odżywcze. Natomiast na skórę działają wysuszająco i zatykają pory. Czy faktycznie powinniśmy się ich bać? Jeżeli zrezygnujemy z silikonów w codziennej pielęgnacji, może się okazać, że większość naszych kosmetyków będzie do wyrzucenia. Skoro więc substancje te są tak chętnie dodawane do produktów, być może z ich szkodliwością nie do końca jest tak, jak się mówi. 

Jak działają silikony?

Silikony to składniki oleiste, bezbarwne i bezwonne. Zawierają kwarc i krzem. Sprawiają, że łuski włosa się domykają, a ten staje się gładki, miękki i błyszczący. To za sprawą warstwy okluzyjnej, którą tworzą na powierzchni aplikacji – włosach czy skórze. Wspomaga ona nawilżenie i chroni przed utratą wody. Silikony nie tylko wygładzają, ale ogólnie kondycjonują skórę i włosy. Sprawiają, że twarz staje się jednolita, miękka i nawilżona, a fryzura bardziej lśniąca. Dodatkowo chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi czy wysoką temperaturą suszarek i prostownic.