Ta rewolucyjna farba do włosów zmienia kolor pod wpływem temperatury

Mateusz Patyk 21.02.2017
The Unseen
Fotografia: www.theunseenessence.com

Produkt marki The Unseen był przebojem Tygodnia mody w Londynie. Na półki sklepowe trafi pod koniec 2017 roku.

Brytyjska firma The Unseen wprawiła w osłupienie widzów na Tygodniu mody w Lodynie. Zaprezentowała swoje najnowsze dzieło - farbę do włosów o  nazwie Ogień.

Jak można przeczytać na stronie IFLscience.com, specjalnie opracowany barwnik mieni się różnymi odcieniami w zależności od temperatury, jaka panuje wokół. Paleta pojawiających się stopniowo kolorów obejmuje swym zakresem zarówno czarny (gdy jest zimno), jak i czerwony (gdy jest ciepło). 

Ale opcji jest zdecydowanie więcej. Włosy mogą przechodzić od czarnego do białego, od srebrnego do niebieskiego, od niebieskiego do białego oraz od czarnego do żółtego (to może być coś ciekawe dla fanów Czarnej Mamby w wykonaniu Umy Thurman). Co ciekawe, farba nie wpływa negatywnie na kondycję włosów. Kolor znika po kilku myciach, nie pozostawiając ani śladu.

Farba do włosów The Unseen
Fotografia: www.theunseenessence.com
Farba do włosów The Unseen
Fotografia: www.theunseenessence.com

Nauka w służbie urody

Pomysłodawczyni oryginalnej techniki i założycielka firmy The Unsee, Lauren Bowker, od początku chciała przenieść cząstkę filmów science fiction do salonów kosmetycznych - dzięki postępowi technologicznemu spełnia marzenia. Z naukowego punktu widzenia, mechanizm działania wielokolorowej i wrażliwej na ciepło lub zimno farby przypomina metodę stosowaną na ubraniach z przełomu lat 80. i 90.

Największym problemem było pozbawienie barwnika toksycznego składnika, który wykorzystywany był do termoaktywnych nadruków w podkoszulkach. W specyfikacji technicznej firma informuje, że zastosowała do tego celu "mniej trujące substancje, które wymagały odpowiednich testów i zmiany formuły". Wszystko przez braki wcześniejszych badań klinicznych termochromowego tuszu, który odpowiada za zmianę koloru względem temperatury.

Proces przybierania różnych barw przez farbę jest dość skomplikowany. W skrócie chodzi o różnicę w ilości odbijanego światła przez cząsteczkę na bazie węgla, która to przechodzi odwracalną reakcję chemiczną w odpowiedniej temperaturze. I tym sposobem cząsteczka odbijająca więcej czerwonego światła zostaje aktywowana przy 31 stopniach Celsjusza, natomiast biały kolor (przy zmianie z niebieskiego) pojawi się już przy 15 stopniach Celsjusza.

Chociaż nadrzędnym celem tej inwencji jest po prostu zabawa, Lauren Bowker ma też nadzieję, że tego typu pomysł zachęci inne młode kobiety do zgłębiania wiedzy. Chodzi o smutne statystyki - kobiety w Wielkiej Brytanii stanowią jedynie 12,8 procent wszystkich pracujących w branżach z zakresu nauk, technologii, inżynierii czy matematyki. Ta dysproporcja może niepokoić.

Naprawdę sądzę, że to doskonały przykład produktu, który może zwrócić uwagę kobiet na możliwości jakie daje nauka i technika w kwestii kreatywności - mówi Lauren Bowker w wywiadzie na stronie Forbes.com.

Farba marki The Unsee trafi na sklepowe półki pod koniec 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów