Jak dbać o kręcone włosy? Wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć!

Zuzanna Morska 23.01.2020
Kręcone włosy
Fotografia: Shutterstock

Kręcone włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie są one łatwe do ułożenia, mają też tendencję do przesuszania. Dlatego właśnie wymagają odpowiedniej opieki i pamiętania o kilku prostych zasadach. Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy spędzają sen z powiek kobietom, które tak naprawdę powinny się z nich cieszyć. Dlaczego? Otóż dbanie o kręcone włosy wcale nie jest takie proste. Mają one tendencję do przesuszania, a w dodatku dość łatwo je powyrywać czy połamać przy czesaniu.

Kręcone włosy trudno też okiełznać, jeśli przyjdzie nam do głowy stworzenie z nich misternej fryzury. Często też wyglądają one jak "siano", gdyż mało która kobieta, posiadająca takie włosy, umie je odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o kręcone włosy? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Kręcone włosy - jak je myć i suszyć

Już wiemy, że kręcone włosy wymagają specjalnej opieki. Zacznijmy więc od podstawowego  punktu, jakim jest mycie kręconych włosów. Musimy pamiętać, że kręcone włosy są dość delikatne i łatwo się łamią. Jak myć kręcone włosy?

  • kręcone włosy myjemy delikatnym szamponem do włosów kręconych
  • po myciu włosy spłukujemy chłodną wodą - dzięki temu domkniemy ich łuski
  • na koniec nakładamy odżywkę do włosów i nie spłukujemy jej - w ten sposób zadbamy o sprężystość naszych włosów
  • kręcone włosy czeszemy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach - najlepiej jeśli wybierzemy do tego grzebień drewniany dlatego, że dzięki niemu włosy nie będą się elektryzowały

Jak suszyć włosy kręcone?

  • najlepiej byłoby pozostawić je dotąd aż wyschną same
  • jeśli już musimy je suszyć, warto użyć do tego specjalnej suszarki z funkcją jonizacji
  • włosy kręcone suszymy letnim nawiewem, bo gorący je zniszczy
  • kręcone włosy suszymy od góry, w kierunku wzrostu włosa - dzięki temu zapobiegniemy problemowi, jakim są puszące się włosy

Musimy pamiętać też, że kręcone włosy wymagają specjalnego cięcia, które najlepiej wykona specjalista. Dlatego jeżeli chcesz je skrócić, wybierz się do sprawdzonego salonu. Tylko tam odpowiednio o nie zadbasz

Jakich błędów nie popełniać w pielęgnacji kręconych włosów

Pamiętacie, jak pisaliśmy o porowatości włosów? Kręcone włosy to te o strukturze wysokoporowatej i jednocześnie najbardziej wymagającej, jeśli chodzi o pielęgnację. Są podatne na uszkodzenia, łatwo chłoną wilgoć, ale jednocześnie też łatwo ją oddają.

Kręcone włosy powinny mieć przede wszystkim odpowiedni kolor. Pamiętaj, że zbytnie rozjaśnianie włosów w takim przypadku sprawi, że będą one wyglądać jak bardzo zniszczone włosy. Będą się puszyć i ciężko będzie je okiełznać. Dlatego jeśli masz kręcone włosy, zdecyduj się na delikatną koloryzację włosów - np. w postaci refleksów, które nie obciążą samych włosów i fryzury.

Pamiętaj o używaniu odpowiednich kosmetyków do kręconych włosów. Muszą one nawilżać, odżywiać, ale też chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku włosów kręconych sprawdzą się delikatne kosmetyki z dodatkiem np. oleju makadamia i keratyny do włosów.

Nie zapominaj również o tym, że twoje "sprężynki" są piękne, ale nie potrzebują od ciebie specjalnego ugniatania w trakcie suszenia. To wcale nie wpłynie na skręt włosa, a jednocześnie połamie twoje włosy i sprawi, że będą jeszcze delikatniejsze.

Pielęgnacja włosów kręconych nie należy do najprostszych, ale najważniejsze, że da się jej nauczyć. Wpojenie sobie kilku podstawowych zasad sprawi, że od teraz będziesz się cieszyć piękną fryzurą i gęstymi włosami.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!        

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów