Jak umyć włosy odżywką? Sposób na suche i zniszczone pasma

Paulina Szestowicka 08.04.2016
Mycie włosów odżywką
Fotografia: East News

Masz wrażenie, że układasz fryzurę dłużej niż kiedyś? Czas zmienić sposób pielęgnacji włosów. Myj włosy odżywką!

Zawsze jak widzimy, że z naszymi włosami dzieje się coś niedobrego, albo swędzi nas skóra głowy, zmieniamy szampon. Niestety, często po wielu wypróbowanych produktach, nasze problemy nie znikają. Wtedy powinniśmy zupełnie zmienić sposób mycia włosów.

Dlaczego warto myć włosy odżywką?

Odżywki do mycia włosów nie zawierają silnych detergentów odłuszczających, przez co nie wysuszają włosów i skóry głowy. Dzięki temu suche pasma są mniej podatne na łamliwość i szkodliwe czynniki zewnętrzne. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane przez osoby, które mają kręcone i z natury suche włosy, a także te, których pasma są zniszczone. Jeżeli zaczniemy myć pasma odżywką, w bardzo krótkim czasie staną się nawilżone i odciążone, co oznacza, że dłużej będą odbite i uniesione przy nasadzie. Przestaną się też elektryzować.

Mycie włosów odżywką - Metoda OMO!

OMO to skrót od kolejności wykonywania czynności w trakcie mycia głowy, czyli odżywka - mycie - odżywka. Chodzi w niej o to, by włosy oczyszczać nie szamponem, a właśnie odżywką. Po wmasowaniu sporej ilości produktu we włosy i skórę głowy, należy odczekać 5-10 minut, następnie zmyć kosmetyk ciepłą wodą i na końcówki nałożyć odżywkę bądź maskę w małej ilości. Druga odżywka może być silniejsza i posiadać silikony. Jednak lepiej nie przesadzać z jej ilością, ponieważ możemy zbytnio obciążyć włosy.

Druga wersja metody OMO polega na zamianie drugiej odżywki na szampon. Najlepiej wypróbować oba warianty i zdecydować, który z nich najbardziej odpowiada naszym włosom. Szybsza wersja polega na myciu włosów jedynie odżywką. Należy ją rozprowadzić równomiernie na całej długości pasm, od skóry głowy aż po same końce, i masować około 5 minut. Kosmetyk musimy spłukać ciepłą wodą, owinąć włosy ręcznikiem i nałożyć ulubiony produkt do stylizacji.

Jaką odżywkę do mycia włosów wybrać i kupić?

Odżywka do włosów, która nadaje się do mycia, ma specyficzny skład. Przede wszystkim nie może oblepiać włosów i ich obciążać. Dlatego nie są wskazane takie składniki jak silikony czy oleje. Warto by zawierała łagodny emulgator, który kondycjonuje włosy, zapobiega splątaniu oraz nadaje połysk. Takie właściwości ma sól aminowa, kryjąca się pod nazwą cetrimonium chloride. Jeżeli nie znajdziemy na liście INCI tego składnika, poszukajmy innych, łagodnych detergentów, które mają podobne działanie. Wśród nich behentrimonium chloride i tri cetyldimonium chloride, czyli łagodne substancje myjące, które działają antystatycznie. 

Specjalistyczne odżywki do mycia włosów

Producenci kosmetyków dostrzegli trend mycia pasm bez użycia szamponu. Wyszli naprzeciw potrzebom rynku i stworzyli specjalne odżywki myjące do włosów. Czym różnią się od tych tradycyjnych? Przede wszystkim ich skład sprawia, że metoda mycia włosów odżywką przestaje być dedykowana włosom suchym, kręconym i zniszczonym. Koncerny kosmetyczne zadbały, by posiadaczki włosów grubych, cienkich, delikatnych a nawet normalnych również znalazły wśród odżywek coś dla siebie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Uroda-i-Moda/Shopping/Ksiezna-Meghan-w-sukience-z-sieciowki-13475'
1 string '/Uroda-i-Moda/Paznokcie/Paznokcie-tytanowe-wlasciwosci-cena-jak-je-zrobic-7911'
2 string '/Uroda-i-Moda/Paznokcie/Paznokcie-na-sylwestra-trendy-2018-2019-12039'
3 string '/Uroda-i-Moda/Shopping/Anna-Lewandowska-w-kurtce-z-sieciowki-za-199-zl-13309'
4 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Lifting-rzes-na-czym-polega-efekty-cena-9540'
5 string '/Uroda-i-Moda/Pielegnacja/Kolagen-do-picia-opinie-skutki-uboczne-zastosowanie-7814'
6 string '/Uroda-i-Moda/Fryzury/Sprawdzone-sposoby-na-geste-wlosy-8421'