Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Trzeba pamiętać o kilku zasadach

Paulina Ermel 08.05.2018
Kobieta w ciąży
Fotografia: Shutterstock

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który wzbudza kontrowersje. Przestrzegają przed nim mamy, babcie, a nawet koleżanki. Wiele osób twierdzi, że farbowanie włosów w ciąży może źle wpływać na rozwijający się płód. Część ostrzega, że farbowanie w tym okresie może przynieść różne efekty – kolor może w ogóle nie wyjść. A jak jest naprawdę?

Farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne. Trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednie farby do włosów – nie powinny zawierać amoniaku, gdyż to on jest najbardziej szkodliwy.

Zobacz także:  Jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy? Można postawić na naturalne sposoby

Co o farbowaniu włosów w ciąży mówią lekarze

Do tej pory nie przeprowadzono badań, które dałyby jednoznaczną odpowiedź na to, czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe, czy nie. Opinie lekarzy też są podzielone. Jedni mówią, że można, ale trzeba zwrócić uwagę na produkt, którego się używa. Inni twierdzą, że powinno się wstrzymać do drugiego trymestru ciąży.

Substancje koloryzujące zawarte w farbie działają na włosy, ale wciąż nie wiadomo, jak oddziałują na skórę głowy, na której się znajdują. Przyszłe mamy boją się, że śladowe ilości szkodliwego amoniaku mogą dostać się do organizmu mamy i dziecka. I mu zaszkodzić. Brakuje na to dowodów. Ale aby się uspokoić warto zainwestować w farby do włosów bez amoniaku.

W latach 80. XX wieku przeprowadzono badania, które wykazały, że ówczesne farby zawierały szkodliwe dla rozwijającego się dziecka składniki. Chodziło o to, że maluch mógł dostać alergii. Dzisiaj jednak powstaje coraz więcej łagodnych specyfików, które nadają się także dla kobiet w ciąży. Dlatego farbowanie włosów w ciąży nie jest niebezpieczne.

Farbowanie włosów w ciąży – farbować czy nie?

Producenci farb do włosów wychodzą naprzód swoim klientkom i oferują dzisiaj w pełni bezpieczne produkty dla przyszłych mam. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas ciąży hormony szaleją i przez to efekt farbowania może nas zaskoczyć. Kolor może nie wyjść albo nie będzie aż tak intensywny jak zakładaliśmy.

Nie oznacza to jednak, że farbowanie włosów w ciąży jest bezwzględnie zakazane i powinniśmy go unikać. Zwracanie uwagi na takie rzeczy, jak wybranie odpowiedniego specyfiku, sprawi, że możemy to zrobić. I nie musimy przejmować się negatywnymi konsekwencjami, bo takich zwyczajnie nie ma. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas szampon koloryzujący bądź farba zawierają amoniak. Jeżeli nie - możemy go zastosować.

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Farbowanie włosów w ciąży – o czym pamiętać, jeśli się zdecydowałaś

  1. Wybierz farbę bez amoniaku albo koloryzujący preparat ziołowy – np. hennę
  2. Farbuj włosy w pomieszczeniu, które jest dobrze wentylowane – w ten sposób ograniczysz liczbę wdychanych oparów
  3. Nie farbuj włosów, kiedy masz uszkodzoną skórę głowy
  4. Nie eksperymentuj z kolorem – blond fryzurę ze swoich czarnych pukli możesz zrobić po urodzeniu dziecka. Teraz spróbuj refleksów albo po prostu czegoś łagodniejszego
  5. Ogranicz liczbę zabiegów do minimum – byle fryzura utrzymała się w dobrym stanie i pamiętaj, aby nie trwały one zbyt długo
  6. Jeżeli zdecydujesz się na wizytę u fryzjera, poinformuj go o swoim stanie
  7. Pamiętaj o tym, że w ciąży możesz być nadwrażliwa na niektóre składniki farby i łatwiej możesz dostać alergii
  8. Jeżeli możesz zrezygnować z farbowania włosów w ciąży, ogranicz zabiegi na włosach do cięcia i modelowania. Są nieszkodliwe, a z pewnością poprawią humor

Farbowanie włosów – mity

Boisz się, że po farbowaniu włosów w ciąży twoje dziecko urodzi się rude? To bzdura. Za kolor włosów twojego bobasa odpowiadają geny. Jeżeli masz w rodzinie rudowłosych członków, jest szansa, że i twój potomek będzie takie miał. Ale nie zależy to od tego, czy farbujesz się w ciąży.

Pojawiają się też mity dotyczące obcinania włosów w ciąży. Słyszeliśmy już teorie, że dziecko, którego mama w ciąży obcinała włosy, urodziło się z „mniejszym rozumkiem”. Albo że obcinanie włosów w ciąży skraca życie nienarodzonego dziecka. Takie mity można włożyć między bajki.

Każda z nas chce czuć się pięknie na każdym etapie swojego życia. Nie odbierajmy tej możliwości ciężarnym kobietom. Która z nas chciałaby borykać się z 10-centymetrowymi odrostami? Wizyta u fryzjera czy zakupy ubraniowe to skuteczne poprawiacze samopoczucia. Dlaczego zatem z nich nie skorzystać? Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności i zwracaniu uwagi na reakcje własnego organizmu, można śmiało skorzystać z farbowania włosów w ciąży!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Paulina Ermel

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów