Dredy to nie tylko fryzura. To sposób bycia! Jak je zrobić i jak pielęgnować?

Katarzyna Leszczyńska 22.01.2020 AKTUALIZACJA: 20.08.2020
Piękna dziewczyna z dredami w czarnej bluzce i piórkach we włosach
Fotografia: Shutterstock

Dredy są popularne przede wszystkim w kulturze Rastafarian. Jak je zrobić i jak pielęgnować dredy na co dzień? Podpowiadamy i zdradzamy historię tej fryzury.

Dredy to specyficzna fryzura, która często kojarzy się w ludźmi przynależącymi do różnych subkultur. Przede wszystkim z Rastafarianami, którzy w dredach upatrują głębszego znaczenia. Istnieją bowiem wierzenia, że dredy mają znaczenie duchowe. Wszystko to zakorzenione jest głęboko w historii tej fryzury. Nie tylko Rastafarianie jednak uwielbiają dredy! Co takiego jest w tej fryzurze? Podpowiadamy, skąd tak naprawdę wzięły się dredy, co oznaczają i – przede wszystkim – jak je zrobić i jak je pielęgnować?

Zobacz także: Czy fryzury asymetryczne pasują każdemu? TOP 5 inspiracji prosto z Instagrama

Dredy – historia fryzury

Dreadloki, które znamy, po raz pierwszy pojawiły się w 1950 roku na Jamajce. Tę fryzurę zapoczątkował oczywiście ruch Rastafari. Według podań, członkowie tego ruchu, tworząc dredy, wzorowali się na afrykańskich wojownikach z plemienia Zulusów.

Okazuje się jednak, że cała filozofia Rastafarian, podobnie jak dredy, wywodzi się od Izraelitów. Jak głosi legenda, królowie Izraela – Dawid i Salomon – nosili długie dredy. Zdaniem Rastafarian, Salomon i królowa Saby – Makeda, miali dziecko. Potomkiem tym miał być późniejszy cesarz Etiopii, który uznawany jest za namiestnika Jah.

Utożsamianie się Rastafarian z Izraelczykami jest do tego stopnia widoczne, że mają podobne symbole. Gwiazda Dawida w ich kulturze znana jest jako „pieczęć Salomona”. Dredy natomiast można powiązać z zapuszczaniem pejsów i brody przez ortodoksyjnych Żydów.

Zobacz także: To jedna z najbardziej efektownych fryzur do zrobienia w domu. Jak robić warkocz holenderski dobierany?

Dredy – znaczenie w wierzeniach

Dredy są uważane za święte w kulturze Rastafarianów. Dlatego też stały się dla nich znakiem rozpoznawczym. Jakie jest znaczenie duchowe dreadloków?

Okazuje się, że dredy symbolizują jedność człowieka z naturą. Są też symbolem grzywy Lwa Judy (jeden z biblijnych przydomków, jakimi określa się Mesjasza). Posiadanie takiej fryzury nie jest jednak wymagane do tego, żeby zostać Rastafarianinem.

Zobacz także: Modne fryzury dla nastolatków. TOP 10 inspiracji prosto z Instagrama

Dredy – jak zrobić?

Wykonywanie dreadloków nie należy do rzeczy łatwych. Okazuje się jednak, że można je zrobić zarówno w profesjonalnym salonie, jak i samemu w domu!

Dredy w salonie fryzjerskim robi się przy użyciu szydełka. Wykonanie takiej fryzury zajmuje około 10 godzin, a jej koszt to 1000-2500 złotych. Zrobienie dredów w profesjonalnym salonie sprawi, że będą one trwałe i o wiele ładniejsze. Będą też o wiele zdrowsze dla naszych włosów, ponieważ fryzjer ma w swoim zanadrzu profesjonalne kosmetyki, którymi zabezpieczy nasze kosmyki przed wykonaniem dredów.

Zobacz także: Na czym polega przedłużanie włosów metodą kanapkową? Poznaj jego zalety i wady!

Jeżeli jednak wolisz zdać się na samego siebie, podpowiadamy, jak zrobić dredy w domu. Żeby je wykonać, potrzebujesz grzebień i szydełko. Najlepiej wyjdą one niestety na zniszczonych włosach. Najpierw tapirujemy włosy grzebieniem, a potem zakręcamy je szydełkiem. Im grubsze szydełko, tym grubsze wyjdą nasze dreadloki.

Czy da się zrobić dredy bez szydełka? Tak! Można natapirowane włosy zwijać za pomocą rąk, jednak nie uzyskamy wtedy takiego efektu, jak w oryginale.

Dredy – jak pielęgnować?

Podstawą w posiadaniu dredów jest ich pielęgnacja. Jeżeli nie zadbamy o naszą fryzurę, będzie ona wyglądać bardzo źle. Jak zatem pielęgnować dredy, żeby były czyste i dobrze wyglądały?

Zobacz także: Jak zrobić loki prostownicą? To banalnie proste!

  • Regularnie należy myć głowę, delikatnymi szamponami. Po każdym myciu należy dokręcić dredy. Pamiętajcie jednak, że niemycie włosów nie jest sposobem na to, żeby nie dokręcać często dredów.
  • Lepiej nie suszyć dredów suszarką, tylko poczekać aż same wyschną. Powietrze z suszarki powoduje bowiem, że nasze włosy są znacznie osłabione.
  • Nie można kłaść się spać z mokrymi dredami. Jeżeli wstaniemy wówczas może się okazać, że są one spłaszczone.
  • Żeby się nie plątały, można stosować na nie wosk pszczeli lub kosmetyczny.

Są też różne sposoby na to, żeby nasze dredy prezentowały się zjawiskowo. Istnieją bowiem specjalne koraliki na dredy, które dostępne są już w różnych kolorach i z różnymi wzorami. Dzięki nim nadamy naszym dreadlokom oryginalności.

Czy dredy trzeba obcinać?

Co zrobić, gdy dredy już całkiem ci się znudzą? Raczej nie ma innego wyjścia, jak obcięcie włosów. Owszem, można je rozplątać, jednak wówczas nasze włosy będą tak zniszczone, że i tak nie będzie sposobu na ich odratowanie. Niezależnie od tego, jak długo mieliśmy dredy na głowie.

Zobacz także: TOP 5 zabiegów na zniszczone włosy. Sprawdź je!

Jesteś wulkanem emocji? A może uważasz się za osobę spokojną? W końcu każdy z nas jest inny i ma uśpione zupełnie różne emocje. Koniecznie weź udział w naszym quizie i przekonaj się, który żywioł w tobie drzemie! 

quiz żywioły
Rozwiąż quiz

Koniecznie sprawdź, jaki żywioł w tobie drzemie!

quiz żywioły

1. Który z tych kolorów podoba ci się najbardziej?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów