Co to jest miłość platoniczna i jak się ją rozpoznaje?

Para szczęśliwych ludzi
Fotografia: Shutterstock

Miłość jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka. Dodaje siły, napędza do działania i szuka jej każdy z nas. Czy istnieje kilka rodzajów miłości i czym zatem jest miłość platoniczna?

Na temat miłości powstało wiele wierszy, piosenek, filmów i książek. To uczucie od zawsze napędza człowieka, inspiruje, jest powodem smutku czy wielkiej radości. Nad znaczeniem miłości zastanawiają się badacze, ale również psychologowie, którzy badają jej wpływ na życie człowieka.

Czym jest miłość platoniczna i czy każdy człowiek jej doświadcza?

Platoniczna miłość – co to znaczy?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wyróżniono kilka rodzajów miłości. Jednym z nich jest tak zwana miłość platoniczna. Czym ona jest i co warto o niej wiedzieć?

Definicja podaje, że miłość platoniczna jest miłością często wyidealizowaną. Jednocześnie jest ona wolna od seksu. Miłość platoniczna charakteryzuje się bezinteresownością i lojalnością.

Miłość platoniczna bywa ślepa – często obiektowi westchnień przypisujemy idealne cechy, których dana osoba wcale może nie mieć. Zakochujemy się bardziej w wyobrażeniu o człowieku niż w nim samym.

Ten rodzaj miłości szczególnie upatrzyli sobie pisarze. Miłość platoniczna jest niezwykle popularnym motywem w literaturze, który wykorzystuje się już od epoki renesansu.

Związek platoniczny – co to?

Skąd zatem wzięło się pojęcie miłości platonicznej, które tak bardzo inspiruje artystów? Za prekursora miłości platonicznej uważa się Platona.

Współcześnie zupełnie inaczej traktuje się miłość platoniczną. Mówi się o niej często w kontekście miłości niespełnionej, która przytrafia się nam najczęściej w młodzieńczym wieku.

Młode osoby często wybierają sobie na obiekt westchnień popularnych aktorów, muzyków, a nawet sportowców. Zakochują się również w swoich rówieśnikach lub starszych o kilka lat osobach.

Miłość platoniczną traktuje się jako miłość, która nie została w żaden sposób odwzajemniona.

Nie do końca jest prawdą, ze miłość platoniczna częściej przytrafia się osobom nieśmiałym, które boją się o zainicjowanie jakiejkolwiek relacji.

Miłość platoniczna może być również powiązana z cierpieniem, które związane jest z brakiem więzi z ukochaną osobą.

Zobacz także: Toksyczny związek – jak go rozpoznać i zakończyć?

Platoniczne uczucie – charakterystyka

Uczucie platoniczne bardzo często charakteryzuje się tym, że jest porywcze i niezwykle intensywne. Do tego stopnia, że mogą je rozpoznać osoby w naszym otoczeniu. To bardzo silna i często krótka fascynacja inną osobą.

Miłość platoniczna wyróżnia się tym, że towarzyszy jej duża fantazja i marzenia związane z osobą, która darzymy tym szczególnym uczuciem.

Często osoby, które zakochały się platoniczne, zdają sobie sprawę z tego, że druga osoba nie odwzajemnia ich uczucia. A mimo to zakochani platonicznie nie zawsze dążą do utrzymywania kontaktu z drugą osobą, często przeżywają swoją miłość w ciszy.

O platonicznej miłości mówi się również jako o jednej z faz każdego związku. To etap, gdy na początku kochankowie są w siebie zapatrzeni, idealizują drugą osobę. Takiej miłości towarzyszy fascynacja oraz podziw.

Miłość platoniczna nie dotyczy tylko osób młodych. Prawda jest taka, że może przytrafić się na każdym etapie życia człowieka. Niektórzy łączą również miłość platoniczną z przyjaźnią.

Platoniczna miłość – rodzaje

Miłość platoniczna nie jest pojęciem, które można zamknąć w jednej definicji. Każdy człowiek przeżywa ją na swój sposób. Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów miłości platonicznej. Oto one:

  • miłość platoniczna nieodwzajemniona,
  • miłość platoniczna w stałym związku – gdy partnerzy świadomie rezygnują z seksu,
  • miłość do członka rodziny – bardzo często mylona z przyjaźnią,
  • miłość na odległość – również jest nazywana miłością platoniczną, ponieważ dwie osoby nawiązują bardzo silną więź emocjonalną.

Zobacz także: Gra wstępna podkręca atmosferę. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów