Najnowsze badania wskazują idealny wiek na zawarcie małżeństwa. Później ryzyko rozwodu wzrasta

Katarzyna Leszczyńska 14.12.2017
Ślub w tym wieku zwiększa ryzyko rozwodu
Fotografia: pixabay.com

Jaki wiek jest optymalny?

Wydawać się może, że im ludzie są dojrzalsi, tym ich decyzje powinny być pewniejsze. Zwłaszcza w kwestii związków, mają bowiem większe doświadczenie i już określony ideał partnera. Do tej pory sądzono, że im później decydujemy się na małżeństwo, tym trwalsza może być nasza relacja. Najnowsze badania pokazują, że im dłużej zwlekamy ze ślubem, tym bardziej jesteśmy narażeni na rozwód.

Nicholas Wolfinger, socjolog z Uniwersytetu Utah, wykazał zaskakujące wyniki badań statystycznych. Okazuje się, że optymalny wiek na zawarcie związku małżeńskiego, żeby nie pojawiały się w nim problemy nie do przeskoczenia, wynosi 25 lat. Osoby, które decydują się na ślub w wieku 20 lat są aż o 50 procent bardziej skłonne do rozwodu. Podobnie jest z nieco starszymi ludźmi. Od 25 roku życia co roku wskaźnik rozwodu zmniejsza się o 11%. I tak aż do 32 lat. Decyzja na ślub w tym wieku również staje się ryzykowna, a szanse na rozwód wzrastają wówczas rocznie o 5%.

Optymalny wiek na ślub to 25 lat

Zdaniem uczonego, większe ryzyko rozwodu wśród par po 32 roku życia może być związane z byłymi partnerami. Posiadanie większej ilości związków na swoim koncie może sprawić, że będą oni mieli więcej pokus i w związku z tym są bardziej narażeni na zdrady. Zbyt długie czekanie na ślub nie jest zatem dobrą opcją i warto przemyśleć swoje plany. Wszystko dla dobra małżeństwa. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów