Czy człowiek jest stworzony do monogamii? Naukowcy publikują wyniki nowych badań

Katarzyna Leszczyńska 05.10.2017
Związki monogamiczne i poligamiczne
Fotografia: pexels.com

Nastąpił przełom w badaniach dotyczących związków. 

W naszej kulturze zakorzenione są związki monogamiczne. W większości domów panuje patriarchat, a ludzie przyzwyczajeni są do dziedziczenia z ojca na syna. Badania do tej pory pokazywały, że monogamia jest o wiele lepszą relacją, niż jej poligamiczny odpowiednik. Okazuje się jednak, że prawda wcale nie leży w wyniku tych badań. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan udowodnili, że badania dotyczące związków do tej pory były emocjonalnie nacechowane i nastawiały bezpośrednio na odpowiedź, że monogamia jest najlepszą z opcji.

Badanie Uniwersytetu Michigan pokazuje, że związki poligamiczne są tak samo udane jak monogamiczne. Naukowcy, w celu udowodnienia tego, przebadali ponad 2000 osób w wieku powyżej 25 lat, którzy byli w związkach, w tym 217 osób niemonogamicznych. Na podstawie takich wytycznych jak: zaufanie, zazdrość, namiętność i ogólna satysfakcja z relacji z drugą osobą, nie stwierdzono różnic pomiędzy dwoma grupami.

Założenie, że monogamia jest lepsza od innych rodzajów relacji międzyludzkich, nadal przenika w badaniach dotyczących teorii miłości i intymności – twierdzi Terri Conley, główny badacz z Michigan.

Zdaniem uczonych, dotychczasowi badacze związków świadomie lub nie promowali monogamię. Wynika z tego zatem, że ich badania były nieobiektywne, a każdy wynik jest problematyczny. Conley stwierdził, że wszystkie te badania są zakorzenione w pewnej kulturze, co jest niewidoczne gołym okiem.

Związki poligamiczne mogą być szczęśliwsze od monogamicznych
Fotografia: pexels.com

Nieobiektywne badania

Badanie z lat osiemdziesiątych, o nazwie „Passionate Love Scale”, miało wykazać, jak zazdrość o naszego partnera może wpłynąć na „namiętność” w związku. To badanie nie było obiektywne, ponieważ związki niemonogamiczne pozwalają na uczucia w stosunku do kogoś innego. Dlatego też, mimo braku zazdrości, w poligamicznym związku również może być dużo namiętności.

Innym problemem w dotychczasowych badaniach był język, jakiego używają naukowcy do ich przeprowadzenia. Język w badaniach powinien być neutralny, co w tym przypadku było mocno naderwane. Padło wówczas wiele wyrażeń dotyczących „oszukiwania”, „niewierności”, „obrażona strona” oraz „zdradzony partner”, które wyraźnie negatywnie odnosiły się do relacji niemonogamicznych.

Conley stwierdził, że spotkał się już z wieloma badaczami, którzy na samą myśl robienia badań o poligamii reagują bardzo emocjonalnie.

To, że możemy pozwolić, aby nasza dyskusja była tak emocjonalnie prowadzona, prawdopodobnie nie pozwala nam myśleć w sposób logiczny.

Choć w ostatnich latach związki poligamiczne przestały być traktowane jako dziwactwo, ludzie wciąż niechętnie się do nich ustosunkowują. Dopiero, gdy nauka uzna je za normalne, będzie można określić, które związki są korzystniejsze dla ludzi. 

giphy-downsized (2)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów