Zazdrość może mieć pozytywne skutki dla związku. Naukowcy pokazują jej zalety

Katarzyna Leszczyńska 25.10.2017
Zazdrość pozytywnie wpływa na związek
Fotografia: pixabay.com

Od czasu do czasu jest potrzebna.

Zazdrość jest uczuciem obecnym niemal w każdym związku. Zazwyczaj kojarzona jest negatywnie, jednak okazuje się, że może mieć również pozytywne skutki. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przebadali samców małp titi i wykazali, że zazdrość może mieć dobry wpływ na nasze relacje z partnerami. Przede wszystkim umacnia więzi w związku.

Badanie polegało na tym, że samice małp bawiły się z innymi samcami, a uczeni w tym czasie przyglądali się ich partnerom oraz badali poziom ich hormonów. W związku z tym, że małpy dobierają się w pary podobnie jak ludzie, można było wywnioskować, jakie cechy są charakterystyczne dla zazdrości i jak to później wpływa na relacje pomiędzy partnerami.

Zazdrość wzmacnia więź między partnerami

U zazdrosnych małp doszło do zmian w częściach mózgu, które odpowiadają za emocje. Badacze wykazali, że miały one zwiększony poziom testosteronu, co związane jest z większą ilością stresu. Okazuje się, że był to bodziec do tego, żeby odizolować partnera od innych samców i odstraszyć konkurencję. Jest to proces naturalny również u ludzi. Dzięki niemu pary, pomimo zazdrości, pozostają w szczęśliwych związkach. Okazuje się, że tego typu uczucie potęguje więź, która powstaje pomiędzy partnerami.

Nie ma się zatem, co przejmować tym, że nasz partner flirtuje z kimś innym. Wystarczy wyraźnie pokazać, że jesteśmy z nim w związku. A zazdrość, którą czujemy później może przerodzić się w płomienne uczucie. Z resztą warto dać się od czasu do czasu przeprosić za niewinny flirt. 

Zazdrość może być zbawienna dla związku
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów