Wspólne urządzanie domu może wzmocnić związek. Ale tylko jeśli spełnione zostaną te warunki

Anna Respondek 18.08.2017
Remont domu
Fotografia: EAST NEWS

Zamieszkanie razem to poważny krok dla każdej pary. Czy związane z nim urządzanie wspólnej przestrzeni może wzmocnić związek?

Przeprowadzenie się do wspólnego mieszkania lub domu może zarówno przerażać jak i nieść ze sobą dreszczyk emocji. Zdecydowanie jest to jedna z pierwszych poważnych prób dla każdej pary, która zaczyna nowe, wspólne życie. I choć często następuje wtedy czas "docierania się" i zaznaczania własnej przestrzeni, to jednak wspomina się te chwile z nutą rozrzewnienia.

Jedną z rzeczy, o które młode małżeństwa lub związki kłócą się najczęściej, jest to, w jaki sposób urządzić wspólną przestrzeń. Jednak okazuje się, że wystarczy odpowiednie podejście i spokojne rozmowy, aby ten czas był czystą przyjemnością, wpływającą korzystnie na wspólne relacje. Dziennikarka Popsugar.com mówi o pięciu rzeczach, które należy wziąć pod uwagę, przy wspólnym aranżowaniu domu.  

giphy-downsized (80)

Spraw, aby było przytulnie

Ważne jest, aby mieszkanie było wygodne i komfortowe, zarówno dla was samych, jak i dla gości, którzy będą was odwiedzać. Pozytywny odbiór przestrzeni, w której mieszkacie, sprawi wam przyjemność i wzmocni więź z miejscem. Na samym początku musicie zastanowić się nad rzeczami, które według was spowodują, że mieszkanie będzie przytulne. Może to być odpowiednia kanapa, kolor ścian czy niezawodny ekspres do kawy. 

Kawa jest najważniejszym elementem naszych porannych pogawędek. To wspaniałe móc się obudzić i zrobić sobie ulubiony kubek kawy, a potem wspólnie zastanawiać się nad resztą aranżacji - twierdzi Amanda Murray, dziennikarka Popsugar.com

Ważne jest, aby na początku skupić się na rzeczach, które sprawią przyjemność obu stronom. 

Funkcjonalność dla dwojga

Wspólna przestrzeń jest niezwykle istotna, jednak każdy potrzebuje również kącika dla siebie, szczególnie kiedy jedna ze stron pracuje w domu. Nie sprawia to żadnego kłopotu, jeśli przestrzeń, którą dysponujemy, jest wystarczająco duża i możemy wydzielić pokój, który stanie się biurem. W mniejszych mieszkaniach, trzeba sprawić, aby takie miejsce wpasować w istniejące pomieszczenia. Pomogą nam w tym różne nowoczesne rozwiązania proponowane przez wiele wnętrzarskich sklepów. Chowane w ścianie biurko, rozkładane stoliki a nawet ciekawe parawany. 

giphy-downsized (81)

Idź na ustępstwa

Jako ludzie, mamy wiele wad, jedną z nich jest myślenie, że zawsze mamy rację. Dlatego, kiedy jedna strona twierdzi, że dywan na podłodze jest konieczny, a druga twierdzi, że nie ma nic gorszego niż okropny kawał wełny na podłodze, należy znaleźć jakieś rozwiązanie. Zastanówcie się, na czym wam najbardziej zależy, a potem powiedzcie o tym partnerowi. Jeśli jedno koniecznie chce firany, a drugie ich nienawidzi, pójdźcie na ustępstwo i postawcie na zasłony. Ocieplą mieszkanie, jednak nie zasłonią całych okien. A jak poradziła sobie z tym Amanda Murray, która spierała się z mężem na temat dywanów?

Ponieważ moje argumenty nie były wystarczająco mocne, odpuściłam. On dostał swoją drewnianą podłogę, a ja małe dywaniki koło łóżka, na których uwielbiam stawać każdego ranka. Wszyscy wygrali. 

Należy pamiętać o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia i każdy ma prawo do własnego zdania. 

Podejmujcie decyzje razem

W dobie internetu i sklepów online bardzo łatwo jest zrobić jakiś nieprzemyślany zakup, do którego później wstyd się przyznać. Trudniej popełnić taki błąd, jeśli do tego typu zakupów siądziecie we dwoje. Ważne decyzje, dotyczące strategicznych miejsc domu czy mieszkania, zawsze podejmujcie we dwoje. Będzie to dobry moment, aby spędzić wspólnie trochę czasu i jeszcze lepiej się poznać. To, że mężczyzna jest mężczyzną nie znaczy, że zupełnie nie interesuje się tym, jak będzie wyglądała kuchnia, albo sypialnia. Panie muszą o tym pamiętać. 

giphy (13)

Cieszcie się małymi "wygranymi"

Podoba się wam ta sama lampa? Niebieski kolor ścian to wasze wspólne marzenie? To świetnie, cieszcie się tymi wyjątkowymi chwilami, w których czujecie szczególną więź i zrozumienie. Udało wam się kupić wymarzony mebel w świetnej cenie? Według Murray, to może być niezwykle ekscytujące.  

Czuję się fantastycznie, kiedy słyszę jak mój mąż chwali się przyjaciołom i rodzinie, jak bardzo zaradni i pomysłowi jesteśmy - mówi Murray. 

Kupienie czegoś, co podoba się i jednej i drugiej stronie, to wcale nie takie małe zwycięstwo. Pomyślcie ile czasu można zaoszczędzić na długich dyskusjach? 

A Wy, macie już jakieś doświadczenia w tym temacie? 

giphy-downsized (79)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów